StoryEditorOgród

Piwonie pięknie wpasują się w każdy ogród

11.06.2021., 15:06h
Piwonie to ozdobne kwiaty, które nie tylko wspaniale wyglądają, ale też przepięknie pachną. Choć to chorowite i nieco kapryśne kwiaty, warto poświęcić im odrobinę uwagi, ponieważ efekt wizualny zwala z nóg.

Piwonia przepięknie pachnie

Decydując się na nowe odmiany roślin w ogrodzie, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami jak o nie zadbać. Umiejętna pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się wspaniałymi rezultatami i nie pozwoli nam zrezygnować z tej pasji. Poznajmy więc piwonie, które są idealne dla poczatkujących ogrodników i osób zapracowanych.

Piwonie, inaczej peonie (Paeonia), to niezwykle urodziwe byliny lub niskie krzewy, które osiągają ok. 80 cm wysokości. W ogrodach najczęściej uprawia się odmiany i mieszańce piwonii chińskiej (Paeonia lactiflora).  

Ze względu na układ płatków, wyróżnia się 5 podstawowych typów piwonii:
  • kwiaty pojedyncze,
  • kwiaty podwójne,
  • kwiaty pełne, w których płatki przeplatają się z pręcikami,
  • bombki o mniejszych płatkach tworzących kopiec,
  • kwiaty japońskie – w tym przypadku zewnętrzne płatki otaczają duże pręciki wyglądające jak dodatkowe skupisko płatków.

Sadzenie i pielęgnacja piwonii

Piwonia lubi stanowisko słoneczne. Toleruje także stanowiska półcieniste, jeśli przynajmniej przez połowę dnia będzie oświetlana przez słońce. Rośliny lubią rosnąć na otwartej przestrzeni – jednak osłoniętej od wiatru. Piwonia może rosnąć na każdej glebie, jednak idealnym podłożem są gleby żyzne, średnio zwięzłe, utrzymujące wodę w okresie suszy o pH 5-6.

Dla piwonii gleba w ogrodzie powinna zawierać dużo próchnicy. Należy unikać gleb podmokłych, gdyż nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Na glebach gliniastych należy zapewnić piwonii głęboki drenaż. 

Sadzenie piwonii powinno zostać poprzedzone nawożeniem - do tego celu najlepiej sięgnąć po kompost lub obornik. Najważniejsze jest jednak, by pamiętać, aby nie sadzić ich zbyt głęboko, ponieważ może to skutkować opóźnieniem kwitnienia nawet o kilka lat. Zalecana głębokość to od 3 do 5 cm. Z tego samego powodu powinniśmy zaniechać zbyt grubego ściółkowania. Sadzenie powinno odbywać się od połowy sierpnia do pierwszej dekady września, choć w przypadku roślin zakupionych z korzeniami, możemy również sadzić je wiosną - od marca do maja. Natomiast pierwszych kwiatów powinniśmy spodziewać się na przełomie maja i czerwca. 

Pielęgnacja peonii nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o kilku zabiegach, które pozwalają jej rosnąć bez problemu. Przede wszystkim należy pilnować, aby zaraz po przesadzaniu, miała wilgotną ziemię, ale równocześnie niezbyt mokrą, ponieważ wtedy szybko gniją jej korzenie. Poza tym w okresie wegetacyjnym - a szczególnie podczas suszy, wymaga stałego podlewania. Wiosną zaś, aby pąki się mogły rozwinąć, piwonię należy zasilać nawozami naturalnymi, np. w płynie albo w granulacie.


Oprac. Natalia Marciniak Musiał
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 14:14