Sztuczna inteligencja w ogródku! Jak może pomóc w uprawie warzyw i kwiatów?Nelson Garden
StoryEditorAI w ogrodzie

Sztuczna inteligencja w ogródku! Jak może pomóc w uprawie warzyw i kwiatów?

06.07.2024., 11:00h
Zmiany klimatyczne mają istotny i często negatywny wpływ na prawidłowy wzrost roślin w ogrodzie. Jak sztuczna inteligencja może wesprzeć pracę ogrodników?

Zmiany klimatyczne a inteligentne ogrodnictwo

Zachodzące w atmosferze zmiany klimatyczne trudno jest powstrzymać, dlatego naukowcy wychodzą naprzeciw miłośnikom ogrodnictwa, jak im samym ogrodnikom, tworząc nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest wykorzystanie w ogrodnictwie sztucznej inteligencji. Stworzone na jej podstawie czujniki gleby czy systemy gromadzenia wody, doskonale sprawdzą się w uprawie, wspierając naturalne metody.

Zmiany klimatyczne to nie tylko przewlekłe susze, ale również nadmierne opady deszczu i wiążące się z nimi podtopienia. Przed ogrodnikami nieustannie stawiane są nowe wyzwania, którym muszą sprostać. Uodpornienie upraw na zachodzące nowelizacje klimatyczne nie jest łatwe, dlatego z pomocą przychodzi technologia.

Jak czujniki gleby wspierają uprawę roślin?

Czujniki gleby odpowiadają z monitorowanie jej wilgotności, poziomu pH i składników odżywczych w czasie rzeczywistym, przesyłając dane bezpośrednio na smartfon lub komputer. Te informacje pozwalają ogrodnikom na dostosowanie ilości wody i nawozów do potrzeb roślin, jednocześnie zwiększając szanse na obfity plon.

Jak sztuczna inteligencja wpływa na ogrodnictwo?

Sztuczna inteligencja wpiera tworzenie predykcyjnych modeli klimatycznych, które na podstawie danych satelitarnych, pomiarów temperatury wód powierzchniowych i innych informacji atmosferycznych mogą przewidywać warunki pogodowe i sugerować optymalne terminy sadzenia i zbioru.

Doskonale sprawdzają się również drony, dzięki którym możliwy jest monitoring upraw, a co za tym idzie wykrywanie na czas chorób i nalotów szkodników. Drony dostarczają również odpowiednich informacji na temat wilgotności gleby w trudno dostępnych miejscach.

– Automatyczne systemy nawadniania, wykorzystujące dane z czujników gleby i prognozy pogody, dostarczają wodę roślinom dokładnie wtedy, gdy jej potrzebują. Tego typu urządzenia mogą dostosowywać nawadnianie do etapu wzrostu roślin, warunków pogodowych oraz stanu gleby, co znacząco redukuje zużycie wody i ryzyko przelania lub przesuszenia roślin – wyjaśnia Elin Burén, ekspert ogrodnictwa w Nelson Garden.

Czy gromadzenie wody deszczowej jest ważne w ogrodnictwie?

Pomimo rozwijających się technologii w ogrodnictwie nadal kluczowe jest gromadzenie wody deszczowej. Dzięki temu można w efektywny sposób zarządzać zasobami wodnymi. Do magazynowania deszczówki można wykorzystać systemy rynnowe i zbiorniki, która po filtracji i oczyszczeniu doskonale nadaje się do użytku w ogrodzie.

W ogrodnictwie nadal warto stawiać na dodawanie organicznego kompostu, który wspiera zatrzymywanie wilgotności w glebie, dostarczając roślinom niezbędnych składników, i mulczowanie.

– Mulczowanie polega na pokryciu powierzchni gleby materiałem organicznym jak pozostałości roślin, trwa czy kora, co ma na celu poprawę struktury gleby, zatrzymanie wilgoci, ograniczenie wzrostu chwastów oraz ochronę roślin przed ekstremalnymi temperaturami. Zabieg ten, zgodny z prawami natury, zwiększa efektywność wykorzystania wody i żyzność gleby. W naturalny sposób wspiera efektywny wzrost, nawet w trudnych warunkach – mówi Burén.

image
Sztuczna inteligencja w ogródku! Jak może pomóc w uprawie warzyw i kwiatów?
FOTO: Nelson Garden

Uprawa roślin odpornych na suszę sposobem na oszczędzanie wody

W oszczędzaniu wody pośrednio pomaga uprawa roślin odpornych na suszę, którymi są np.:

  • lawenda,
  • rozchodnik,
  • jukki,
  • krwawnik pospolity,
  • jeżówka,
  • marchew,
  • pietruszka,
  • burak,
  • fasolka,
  • bób.

image
Sztuczna inteligencja w ogródku! Jak może pomóc w uprawie warzyw i kwiatów?
FOTO: Nelson Garden

W regionach szczególnie doświadczanych przez suszę sprawdza się zakładanie ogrodów preriowych, w których rosną rośliny, takie jak: miskat czy jeżówka, które mają głębokie systemy korzeniowe, skutecznie sięgające wody w głębszych warstwach gleby.

image
Sztuczna inteligencja w ogródku! Jak może pomóc w uprawie warzyw i kwiatów?
FOTO: Nelson Garden

Inteligentne ogrodnictwo oferuje skuteczne narzędzia odpowiadające na zmiany klimatyczne i wspierające proekologiczne działania. Wykorzystanie roślin odpornych na suszę, systemów gromadzenia wody deszczowej oraz innych nowoczesnych technologii może znacząco zwiększyć odporność naszych ogrodów na ekstremalne warunki pogodowe i przyczynić się do ochrony środowiska. Dzięki tym rozwiązaniom ogrodnictwo może stać się bardziej efektywne, zrównoważone i ekologiczne.

Czytaj dalej:

image
Drony w rolnictwie

Drony pomogą rolnikom w opryskach. Ile kosztują?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: inf. pras. Nelson Garden

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 18:35