StoryEditorOSP

OSP w Olkuszu ma niesamowite wyposażenie, w tym Jaska z lat 40

17.10.2021., 07:10h
Olkusz położony jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej a dokładnie Wyżynie Olkuskiej. Dziś to piękne miasto kusi zabytkowymi kamienicami okalającymi rynek oraz ciekawymi podziemiami. Oprócz tego na uwagę zasługuje Brengarda – Ochotnicza Straż Pożarna z muzeum pożarnictwa.

Początki Brengardy sięgają XV wieku

W początkach XV w. Olkusz stał się ośrodkiem górniczym, gdzie wydobywano srebro i inne kruszce, co sprawiło gwałtowny rozwój miasta, które nawiedzały pożary, powodzie i wszelakie kataklizmy. Jak podają źródła, stare dokumenty znajdujące się w Częstochowie, Brengardę, czyli zawodową straż pożarną utworzono na Ziemi Olkuskiej w 1420 r., dowodził nią Hieronim Boćko. Jej tradycje kontynuuje Ochotnicza Straż Ogniowa powstała w 1878 r., obecna OSP – której prezesem jest Piotr Krzykawski. Prezes oprowadzając nas po muzeum opowiadał szczegółowo o zbiorach, prezentował ciekawostki, choć miał ograniczony czas, bo czekali na niego pacjenci, z zawodu jest bowiem lekarzem weterynarii.

Na stronach internetowych jest ujęte, że druhowie mając świadomość, iż siła bojowa, moralna oraz społeczna w dużej mierze jest efektem tradycji i wzorców postawy przodków, zaczęli gromadzić sprzęt, dokumenty, fotografie, mundury, symbole, stare roczniki wydawnictw strażackich a w 500. rocznicę pożarnictwa olkuskiego, a także 100. rocznicę powstania OSP Olkusz, w maju 1978 r. zostało otwarte Muzeum Pożarnictwa Ziemi ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 17:20