StoryEditorOSP

OSP Żytniów: odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach

03.01.2023., 12:01h
W 1908 r. we wsi Żytniów położonej w powiecie oleskim, gmina Rudniki, założono Ochotniczą Straż Ogniową, która z biegiem lat przekształcona została w ochotniczą strażą pożarną.

Podwaliny pod funkcjonowanie OSP Żytniów położyli: miejscowy proboszcz ks. Józef Ludwikiewicz, ówczesny wójt gminy Rudniki Bronisław Smelczyński oraz trzej miejscowi rolnicy – Ignacy Adamczyk, Ludwik Zając oraz Marcin Bryś.

Dzisiaj na czele żytniowskich strażaków stoi prezes Bronisław Maryniak, strażak z siedemnastoletnim doświadczeniem w Państwowej Straży Pożarnej Olesno. Swoją przygodę strażacką rozpoczął już w 1991 r. w OSP Jelonki.

Druhowie z OSP Żytniów mają szerokie doświadczenie zawodowe

U boku prezesa Maryniaka nie brakuje doświadczonych strażaków, a nawet samorządowców.

Zawsze mogę liczyć na moich druhów – mówi Bronisław Maryniak. – Jednym z nich jest dh Andrzej Pyziak, były wieloletni wójt gminy Rudniki. Jest członkiem Zarządu OSP Żytniów, pełniąc jednocześnie funkcję kronikarza.

Na początku lat osiemdziesiątych wstąpiłem w szeregi ochotniczej straży – mówi dh Andrzej Pyziak – podkreślił jak wielką rolę w naszej działalności odgrywa doświadczenie. Nie byłem co prawda tak, jak dh Bronisław, zawodowym strażakiem, ale problemy, z jakimi na co dzień borykają się gminne jednostki, a jest ich 9, są mi...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 19:47