Od lewej druhowie: Tomasz Prętczyński, Dominik Skurczak, Dariusz Tułacz, Bronisław Piekarski oraz Marcin SpieżOSP Cienia Druga
StoryEditorOchotnicza straż pożarna

Strażacy z OSP Cienia Druga marzą o włączeniu do KSRG

27.04.2024., 12:00h
Cienia Druga, wieś położona w powiecie kaliskim, gmina Opatówek. 15 stycznia 1955 r. Leon Spież wraz z Bazylim Tułaczem oraz Józefem Witczakiem założyli ochotniczą straż pożarną.

W gminie Opatówek działa piętnaście jednostek OSP

Funkcję prezesa powierzono dh. Leonowi Spieżowi. Wiceprezesem został dh Józef Witczak, zaś naczelnikiem Bazyli Tułacz.

Dzisiaj po blisko siedemdziesięciu pięciu latach wiceprezesem i zarazem naczelnikiem OSP Cienia Druga jest wnuk dh. Leona, Marcin Spież, który kontynuuje strażackie tradycje rodzinne.

W gminie Opatówek działa piętnaście jednostek OSP. Jednostka wiceprezesa dh. Marcina Spieża – nie jest jeszcze zrzeszona w krajowym systemie KSRG.

W jednostce służy siedemdziesięciu siedmiu strażaków, w tym dwunastu to druhowie czynni, posiadający uprawnienia do udziału w akcjach. Na co dzień przykład ze swoim starszych druhów biorą członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

To wspaniała młodzież – mówi wiceprezes-naczelnik Marcin Spież. – Ich oficjalnym opiekunem jest dh Dominik Skurczak, który intensywnie z nimi pracuje. Młodzi druhowie postawili sobie za cel osiągać jak najlepsze miejsca w gminnej rywalizacji podczas zawodów sportowo-pożarniczych. W czasie pandemii kilka imprez zostało odwołanych, ale już powoli wracamy do cyklicznych startów. W gminie Opatówek jest duża konkurencja, jak wspomniałem wcześnie rywalizuje piętnaście drużyn. Dotychczas, zazwyczaj plasowaliśmy się na miejscach III–V. Nic więc dziwnego, że młodzi chcą wreszcie stanąć na najwyższym podium, co pozwoli im awansować do zawodów na szczeblu powiatowym. Druhowie wraz ze swoim opiekunem zdają sobie sprawę, iż nie będzie to łatwe zadanie, gdyż młodzież z OSP Tłokinia – póki co – jest od lat bezkonkurencyjna – powiedział dh Spież.

image
Druhowie po akcji przepompowywania wody
FOTO: OSP Cienia Druga
Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:32