Walne zebranie OSP Mostki w 2023 r. Druhny i druhowie oraz zaproszeni goście.OSP Mostki
StoryEditorOchotnicza Straż Pożarna

Strażacy z OSP Mostki ratują ludzi i kręcą filmy, które są nagradzane. Dzięki temu jednostka zyskała 18 tys. zł

15.10.2023., 13:00h
Rozmawiając ze strażakami o ich przyszłości, konkretnie o losach ochotniczej straży pożarnej, bardzo często słyszę: naszą przyszłością są Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Trudno się z tym nie zgodzić.

Pandemia doporowadziła do upadku Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Mostkach

Jak zatem przedstawia się sprawa młodzieży w jednostce OSP funkcjonującej we wsi Mostki, leżącej w gminie Rudniki, w powiecie Olesno?

Niestety, nie jest najlepiej – mówi prezes pełniący swoją funkcję od czterech kadencji, dh Damian Troczka. – W dużej mierze pandemia doprowadziła do upadku naszej młodzieżówki. Z drugiej strony, część dziewcząt i chłopców z racji wieku przeszła w szeregi seniorów-strażaków. MDP działała u nas od 2007 r. do końca 2019 r. Bywały lata, że prowadziliśmy dwa zespoły – dziewcząt i chłopców. Osiągaliśmy sukcesy, m.in. trzykrotnie w gminie zajmowaliśmy pierwsze miejsce, co dawało nam awans do zawodów na szczeblu powiatowym. Zajęcie drugiego miejsca w tak silnej stawce było dla nas wielkim osiągnięciem. Często zastanawiam się, czy zdołamy powrócić do lat świetności naszej MDP i odpowiedź mam jedną – zrobię wszystko, by tak się stało już wkrótce – tymi słowami prezes chcąc nie chcąc – złożył na naszych łamach nieformalną deklarację.

image

MDP Dziewczęca wraz z opiekunem dh. Kacprem Sykulskim 2019 rok

FOTO: OSP Mostki

Kiedy powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Mostkach?

OSP Mostki została zawiązana w 1954 r. na spotkaniu założycielskim mieszkańców kilku wsi, tj. Mostki, Polesie, Mirowszczyzna oraz Jaworzno-Langnasa. Pierwszym prezesem został dh Tomasz Adamczyk.

Dh Damian Troczka mimo młodego wieku jest doświadczonym strażakiem. Kiedy miał niespełna trzydzieści, lat powierzono mu kierowanie jednostką.

Wychowywałem się w tzw. domu strażackim, jak dowcipkują moi koledzy – wspomina dh Damian Troczka. – Strażakami w OSP Mostki byli zarówno mój dziadek Józef, jak również ojciec Szczepan. Wierzę, że moją pasją zarażę moich synów – 10-letniego Tobiasza i 8-letniego Bartosza. Zapewniam, że gdyby nie problemy – mam nadzieję przejściowe – z naszą MDP, moi synowie byliby już w drużynie – powiedział prezes.

image

Od lewej: Damian Troczka, Ryszard Huhulski, Józef Ulrych, Kacper Sykulski, Mateusz Stanek, Marek Krzykowiak, Dariusz Zaręba, Mariusz Grabarz

FOTO: OSP Mostki

Mają wsparcie w wójcie, który sam jest strażakiem

Strażacy z OSP Mostki dysponują jednym 9-osobowym samochodem bojowym GBA marki Magirus z 1973 r. Czy blisko pięćdziesięcioletni samochód strażacki może sprawić, że strażacy mogą czuć się jako niezawodni podczas prowadzenia akcji?

Auto, póki co, nie zawiodło nas, ale może to być kwestią czasu – mówi prezes Damian Troczka. – Na czele urzędu gminy stoi wójt Grzegorz Domański, strażak z sąsiedniej jednostki OSP Dalachów. Któż, jak nie on wie lepiej, jakim sprzętem dysponują strażacy w gminie, a jakim powinni. Nasza współpraca z wójtem od lat układa się doskonale i mam nadzieję, że jako strażak dostrzeże prędzej czy później nasze potrzeby sprzętowe. Mam na myśli wymianę naszego Magirusa na nowszy wóz, co zapewni nam pewność i skuteczność w działaniach.

W OSP Mostki służy dwudziestu ośmiu strażaków czynnych, wśród nich pięć kobiet, w tym trzy kobiety mogą uczestniczyć w akcjach ratowniczych, tj. dh. Agata Krzykowiak z córką Nicolą oraz dh. Dominika Sitek.

„Praca Pasja Powołanie – naszym celem jest działanie”

W ubiegłym i w bieżącym roku strażacy najczęściej wyjeżdżali do akcji spowodowanych wiatrołomami, pożarami nieużytków, lasów i ściernisk. Zdarzały się również akcje poszukiwawcze zaginionych osób. Nie tylko licznych grzybiarzy. Na szczęście wszystkie zakończyły się szczęśliwie.

Prezes Damian Troczka podkreśla, że w kwestii inwestycji, on i strażacy działają niczym profesjonalni przedsiębiorcy. Dzięki zgranemu zespołowi, jaki tworzą druhowie z OSP Mostki, każdego roku pozyskujemy środki finansowe z różnych źródeł.

Prezes podkreśla, że mottem w ich jednostce jest myśl: „Praca Pasja Powołanie – naszym celem jest działanie”.

Muszę przyznać, że wójt wspiera nas w miarę swoich/gminy możliwości, jednak wiele inwestycji, które poczyniliśmy i mamy w planie do zrealizowania, opieramy na własnych działaniach – mówi prezes Damian Troczka. – Ostatnio pozyskaliśmy fundusze z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości blisko stu tysięcy złotych, dzięki którym przeprowadziliśmy w remizie remont sali oraz kompleksową modernizację pomieszczeń kuchennych. Prace wykończeniowe jeszcze trwają, ale jestem przekonany, że do końca miesiąca uporamy się z tym remontem. Większość prac wykonują nasi strażacy.

image

Walne zebranie OSP Mostki w 2023 r. Druhny i druhowie oraz zaproszeni goście.

FOTO: OSP Mostki

Filmowcy z OSP Mostki

Można powiedzieć, że druhowie z OSP Mostki są filmowcami w pełnym tego słowa znaczeniu. I to z dużymi sukcesami. W 2022 r. uczestniczyli w czterech Konkursach Filmowych. Ich filmowy dorobek był prezentowany zarówno w wojewódzkich, jak i ogólnopolskich konkursach.

Filmy, które tworzyliśmy, były wspólną pracą strażaków – mówi dh Damian Troczka. – Rejestrowaliśmy naszą pracę, a następnie zgodnie z regulaminem konkursu przekazaliśmy nagrania komisji. Zostaliśmy docenieni i nagrodzeni, to jest dla nas najważniejsze. W trzech z czterech konkursów znaleźliśmy się na podium. Profesjonalnym montażem zajęła się Nicola Krzykowiak, a teksty i scenariusz przygotowałem, powiem nieskromnie, osobiście – powiedział prezes. Dodał, co istotne jest w tej filmowej konkurencji, że do rywalizacji stanęło blisko 200 filmów.

Nagroda niebagatelna, finansowa, blisko osiemnaście tysięcy zł trafiła do filmowców z OSP Mostki. Strażacy przeznaczyli ją na inwestycję w swoją OSP.

Krystyna Nowakowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 07:55