Piwonia lekarska zakwita już na przełomie majaMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorPorady ogrodnicze

Jak i kiedy podzielić sadzonki piwonii, kosaćców i irysów syberyjskich?

23.09.2023., 07:41h
Dzielenie to najprostszy sposób na uzyskanie nowych roś­lin. A rozmnożone tym sposobem mają szansę zakwitnąć już w następnym sezonie. Teraz jest najlepszy okres na ten zabieg. To czas na podział piwonii, kosaćców i irysów syberyjskich, zwanych przez niektórych kosaćcami syberyjskimi.

Jak podzielić sadzonkę piwonii chińskiej?

Piwonie chińskie są dość trudne do wykopania, gdyż mają zwarty system korzeniowy, złożony z wielu marchwiowych, długich korzeni, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Do wyjmowania roślin z ziemi warto użyć wideł szerokozębnych, tzw. amerykańskich. Są tępo zakończone i nie uszkadzają korzeni. Po wyjęciu rośliny skracamy jej pędy do 10–15 cm i dokładnie spłukujemy karpę strumieniem wody, by pozbyć się ziemi zalegającej w zakamarkach. Po oczyszczeniu dzielimy ostrym nożem tak, by każda część miała choć trzy pączki odnawiające. Te bez pąków są bezwartościowe i można je wyrzucić.

Jak podzielić sadzonkę piwonii lekarskiej?

W przypadku piwonii lekarskiej, której pora kwitnienia przypada wcześniej, po podziale może być pąków mniej. Korzenie pozbawione pąków możemy zakopać gdzieś w ogrodzie – może wytworzą korzenie. Zaraz po podziale karpy sadzimy na miejsce stałe, wybierając stanowisko słoneczne, wzbogacone przefermentowanym obornikiem, kompostem, a gdy gleba jest piaszczysta, warto zmieszać ją z gliną. Należy pamiętać, by po posadzeniu pąki znajdowały się około 5 cm pod powierzchnią. Zbyt głębokie sadzenie może być przyczyną braku kwitnienia.

image

Piwonia lekarska zakwita już na przełomie maja

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Jak i kiedy podzielić kosaćce?

Za dzielenie kosaćców zabieramy się, gdy końcówki liści zaczynają żółknąć, a robimy to co około 5 lat, gdy karpa środkiem się ogołaca, brzydko wygląda i coraz słabiej kwitnie. Po wykopaniu rośliny dokładnie czyścimy z resztek ziemi i ostrym nożem odcinamy fragmenty kłącza wraz z pióropuszem liści, które skracamy do połowy. Uzyskane sadzonki umieszczamy w glebie, którą wzbogacamy kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Uważajmy, by podczas sadzenia górny fragment kłącza znajdował się tuż nad powierzchnią gleby. Pióropusz liści powinien znajdować się od północnej strony, by nie zasłaniał kłącza.

Jak i kiedy podzielić kosaćce syberyjskie?

Irysy syberyjskie (kosaćce syberyjskie) kwitną w czerwcu i lipcu, a do rozmnażania możemy już podejść, gdy przekwitną. Można z tym poczekać do wiosny, gdy pojawią się pierwsze listki, ale późne lato czy jesień są jak najbardziej odpowiednie. Przy użyciu wideł amerykańskich wykopujemy karpę, którą zamierzamy podzielić. Rozrywamy ją, by później łatwiej było dzielić karpę na pojedyncze rośliny. U każdej z nich skracamy liście na około 10–15 cm, a następnie korzenie o połowę. Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w glebie wzmocnionej, np. kompostem, polanej gnojówką z pokrzyw czy podsypanej ziemią ogrodniczą. Dokładnie uciskamy ziemię wokół sadzonek i obficie podlewamy.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 06:13