StoryEditorŻycie wsi

Spotkania na ławeczkach stały się tradycją w Zielątkowie

31.07.2020., 12:07h
Wjeżdżają do Zielątkowa między Międzychodem a Drezdenkiem przywitają Cię 2 drewniane żaby, a później malowane ptaki. Jednak to ławeczki są wizytówka Zielątkowa – pomysł, z którego wieś znana jest już w całej Polsce. A każda ławeczka na swoją nazwę.

O Zielątkowie wspominaliśmy niedawno, kiedy pisaliśmy o ciekawej inicjatywie szkoły w poddrezdeneckim Gościmiu. Wieś stała się bohaterem napisanej przez uczniów i nauczycielkę miniksiążki. Wtedy przez chwilę porozmawialiśmy też z sołtyską Zielątkowa. Opowiedziała, jak w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy ich wieś zmieniła się nie do poznania. Dzięki pasji, energii i chęci uczenia się.

Kiedy z drogi między Międzychodem a Drezdenkiem wjeżdżasz do Zielątkowa, bardziej niż drogowskaz poinformują cię o tym dwie drewniane żaby. Witają najpierw one, a potem ciągnące się wzdłuż drogi malowane ptaki, obsadzone kwiatami opony i ławeczki. Te ostatnie to wizytówka Zielątkowa – pomysł, z którego wieś znana jest już w całej Polsce i który inni chętnie zapożyczają. Ale po kolei.

Zielątkowo zajmuje 2 miejsce na Festiwalu Smaków w Gościmiu

W Zielątkowie było kiedyś koło gospodyń. Nasze rozmówczynie przypominają sobie sporo jego zalet. Na przykład to, że na spotkaniach instruktorki potrafiły wyzwolić talenty kulinarne nawet w najbardziej opornych albo nieśmiałych uczestniczkach.

– „Ja nie mam talentu!” – co rusz któraś krzy...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. kwiecień 2024 14:17