StoryEditorOSP

Strażacy z OSP Goszcza ratują, poszukują i integrują

30.10.2021., 14:10h
Mowa o bohaterach z OSP Goszcza. Bo jak inaczej można określić ludzi, którzy niosą pomoc w chwilach zagrożenia, poszukują zaginionych, uświetniają uroczystości dzięki prężnie działającej orkiestrze dętej, a także rozgrywają mecze piłkarskie, doskonale wytrenowanymi sportowcami. To jest zasługą wszystkich strażaków tej jednostki, którzy nadal się rozwijają i czerpią z tego wiele satysfakcji.

4 założycieli OSP w Goszczy

Goszcza, miejscowość położona w pobliżu Krakowa, w gm. Kocmyrzów-Luborzyca. Jej niezaprzeczalną wizytówką jest jednostka OSP, założona w 1922 r., a inicjatorami jej powstania byli druhowie: Jan Piegza, Franciszek Tłustowski oraz druh Sokół z Sadowia. Z czasem dołączył do nich właściciel majątku ziemskiego w Goszczy – Henryk Zubrzycki, który został wybrany prezesem i pełnił tę funkcję do 1929 r.

W 1923 r. przekazał działkę pod budowę pierwszej remizy, a w 1924 r. ufundował pierwszy sztandar. Następnie prezesem został kapitan Wojska Polskiego Adam Stolzman, pełniący tę funkcję do 1945 r. Podczas II wojny światowej okupanci skonfiskowali cały sprzęt strażacki znajdujący się na wyposażeniu jednostki. Ocalał jedynie sztandar, który ukrywany był przez członka OSP – Franciszka Dutkiewicza, ojca obecnego prezesa Henryka Dutkiewicza i dziadka naczelnika Łukasza Dutkiewicza.


Specjalistyczne akcje dzięki Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej

W jednostce większość druhów to członkowie w trzecim pokoleniu, czyli kultywują tradycje rodzinne. Mają w planach zebrać pamiątki dawnych lat i stworzyć mini muzeum, gdzie w...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 07:00