StoryEditorOSP

Strażacy z OSP Wozławki ratują ludzi i podbijają serca milionów youtuberów

02.05.2021., 12:05h
Tylko najlepsi potrafią dostać się na szczyt światowych, piosenkarskich list przebojów. Czy można do nich zaliczyć strażaków z OSP Wozławki, wsi położonej w powiecie bartoszyckim, gminie Bisztynek, którzy podbili serca milionów youtuberów, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Parodia strażacka w wykonaniu OSP Wozławki przejdzie do historii

Proszę nie przesadzać z tymi światowymi listami przebojów – mówi zastępczyni naczelnika OSP Wozławki dh Magdalena Ferenc, autorka słów parodii przeboju Ronniego Ferrari „Ona by tak chciała”. Wokalistą jest mąż pani Magdaleny dh Michał Ferenc. W tej branży często, poza dobrą muzyką, słowami i oryginalnym głosem wokalisty liczy się przede wszystkim pomysł. Najważniejsze, że udało się nam to osiągnąć.

Pomysł zdawałoby się był prosty, tak może pomyśleć jedynie ktoś, kto nie zna życia i trudnej drogi artystów. Jednakże zrealizowanie tego teledysku i profesjonalne wykonanie świadczą, iż w druhach z Wozławek drzemie potężny potencjał artystyczny. Zachęcamy do obejrzenia teledysku na YouTube. Jestem przekonana, że „parodia strażacka” w wykonaniu druhów utworu „Ona by tak chciała” przejdzie do historii OSP.

Uprzedzę pani pytanie – mówi dh Magdalena Ferenc. – Otóż jako druhowie z OSP Wozławki nie zamierzamy robić kariery artystycznej, lecz skupiamy się na pracy strażaków, do której zostaliśmy przygotowani i wyszkoleni. To jest nasza pasja i cel, który sobie postawiliśmy. Nagrany teledysk był dla nas przygodą i dobrą zabawą. Chcieliśmy w oryginalny sposób zaprezentować się szerszej lokalnej publiczności, w pewnym sensie w sposób niecodzienny wypromować naszą skromną jednostkę. Nie ukrywam, że liczyliśmy na sympatyczne reakcje jedynie ze strony mieszkańców gminy, no może powiatu – mówi dh Magdalena Ferenc. – Na „światowy” sukces, nie liczyliśmy, nawet o tym nie myśleliśmy. Z drugiej strony udany debiut pozwala nam snuć pewne artystyczne plany na przyszłość. Może coś jeszcze nagramy – powiedziała dh Magdalena Ferenc. Czekamy na kolejne hity.

Dh Magdalena Ferenc, o mały włos nie zostałaby strażakiem i nie powstałby słynny teledysk, gdyż po ukończeniu liceum chciała zostać dziennikarką. Po ukończeniu studiów poświęciła się jednak służbie strażackiej.

Połowę drużyny strażackiej stanowią kobiety

OSP Wozławki została założona w 1952 r., jednak oficjalnie zarejestrowano ją dopiero 41 lat później tj. w 1993 r. Mimo problemów tzw. formalnych, strażacy do akcji wyjeżdżali od początku lat 50.

Obecnie w jednostce służy 25 druhów, w tym 16 jest przeszkolonych do udziału w akcjach ratowniczych. Na uwagę zasługuje fakt, iż połowę drużyny operacyjnej stanowią kobiety.

Druhna Magdalena Ferenc do OSP Wozławki wstąpiła w wieku trzynastu lat. – Był to rok 2004, mam 30 lat i przede mną jeszcze wiele do zrobienia w OSP. Do wstąpienia w szeregi OSP skusiła mnie wizja rywalizacji sportowej w zawodach strażackich. Z drużyną młodzieżową odnosiliśmy liczne sukcesy sportowe – powiedziała dh Magdalena Ferenc.

  • Druhny i druhowie OSP Wozławki, Magdalena Ferenc druga z prawej w środkowym rzędzie
Młodzieżową Drużyną Pożarniczą opiekuje się prezes Jerzy Parciak. Podobnie jak przed laty, gdy w drużynie MDP startowała dh. Magdalena Ferenc, podopieczni prezesa również osiągają sukcesy zarówno na szczeblu gminnym, jak i powiatowym.

Jednostka systematycznie się rozwija

Strażacy z Wozławek mają jeden samochód. Jest nim lekki wóz służący przede wszystkim do udziału w akcjach zabezpieczających miejsca zdarzeń. Pojazd nie posiada zbiorników z wodą, siłą rzeczy zadysponowywany jest do miejsc, gdzie znajdują się hydranty bądź zbiorniki wodne.

Zawsze może być lepiej niż jest – mówi dh Magdalena Ferenc. – Od 2016 roku odnotowujemy rozwój naszej jednostki. Wiele zawdzięczamy – mam na myśli inwestycje i wsparcie finansowe – burmistrzowi Markowi Dominiakowi. Burmistrz rozumie nasze potrzeby i przede wszystkim sytuację, w jakiej się znajdujemy. Drugi samochód jest dla nas niezbędny, lecz sytuacja finansowa wiąże nam ręce. Marek Dominiak pełniący jednocześnie funkcję prezesa Zarządu Gminnego OSP w Bisztynku ma rozeznanie w naszej sytuacji i gdy tylko będzie to możliwe z pewnością nas wesprze.

Dh Magdalena Ferenc stawia sobie coraz to nowe wyzwania. Wraz z koleżanką z OSP Wozławki dh Izabelą Kieryś przygotowują się do udziału w Zawodach Firefighters Run Poland Częstochowa. Uczestnicy biegu w pełnym umundurowaniu bojowym, hełmach oraz aparatach ochrony dróg oddechowych muszą przebiec trasę o długości 1 km. Druhny z OSP Wozławki stawią czoła temu wyzwaniu jak tylko skończy się pandemia.


Antosia Ferenc dzielnie sobie radzi w strażackim mundurze
  • Antosia Ferenc dzielnie sobie radzi w strażackim mundurze
Prezes Jerzy Parciak z MDP podczas zawodów sportowo-pożarniczych
  • Prezes Jerzy Parciak z MDP podczas zawodów sportowo-pożarniczych
O czym mogą teraz marzyć strażacy z Wozławek cieszący się popularnością i uznaniem w Internecie?

Nowy samochód bojowy jest naszym marzeniem, nie artystyczne występy – powiedziała na zakończenie dh Magdalena Ferenc.

Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: OSP Wozławki
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 20:05