StoryEditorOSP

Wielkanocny orszak Judosza w Skoczowie. Jak wygląda i co oznacza?

05.04.2021., 08:04h
W latach 80. XX wieku druhowie OSP Skoczów wspólnie z Towarzystwem Miłośników Skoczowa postanowili reaktywować kilkusetletnią tradycję Wodzenia Judosza ulicami miasta. Kiedyś „wodzenie” trwało cały tydzień. A jak to wygląda obecnie i co symbolizuje?

Jak wygląda wodzenie Judosza w Skoczowie?

Postać Judosza to 3-metrowa słomiana kukła ozdobiona kolorowymi wstążkami z naszyjnikiem z 30 „judaszowych srebrników”. W środku kukły ukryty jest strażak – naczelnik Roman Kohut, który w tę postać wciela się od ponad 20 lat.

Kukłę prowadzą halabardnicy, bo on sam nic nie widzi, gdyż odziany jest w słomiany strój. Za Judoszem podążają dzieci uzbrojone w kołatki wykrzykując i hałasując „kle, kle, kle”, jako symbol wyganiania zła z miasta. Judoszowy pochód przemierza ulice począwszy od strażnicy, po drodze składając pokłon kościołowi parafialnemu i ratuszowi. Piątkowy przemarsz kończy wypicie łyka niesmacznej tatarczówki (nalewki z kłącza tataraku), jako symbol umartwienia.

 

Kukłę Judosza robi się ze słomy żytniej zżętej sierpem

W Wielką Sobotę pochód odbywa się podobnie, lecz na zakończenie na placu za remizą pali się judaszową kukłę, czyli spalenie wszelkiego zła, które zgromadziło się przez cały rok, aby nie mogło zaszkodzić miastu. W nawiasie dodam, że spala się kukłę zastępczą, bo… trudno jest corocznie zdobywać długą żytnią słomę wedle zwyczaju zżętą sierpem...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. czerwiec 2023 02:22