StoryEditorzdrowie

Witamina A - gdzie jest jej dużo, jak suplementować i jak nie przedawkować?

04.02.2022., 21:02h
Czasem długo towarzyszące nam objawy to niekoniecznie skutek poważnej choroby, ale niedoboru witamin. Oczywiście, długotrwały niedobór może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych zaburzeń. Ale często wystarcza niedługa suplementacja, by wszystko wróciło do normy.

Trzeba jednak pamiętać, że witaminy można też przedawkować i nie wszystkie trzeba sztucznie suplementować. W przypadku wielu z nich zbilansowana dieta jest w stanie dostarczać ich tyle, ile potrzeba do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dziś przyjrzymy się witaminie A.

Witamina A, zwana też retinolem albo kwasem retinowym, jest składnikiem niezbędnym dla utrzymania zdrowego wzroku, wzrostu, podziału komórek, rozrodczości i odporności. Witamina ma także właściwości antyutleniające, czyli chroni komórki przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Wolne rodniki to cząstki, które organizm produkuje, kiedy trawi pożywienie albo kiedy wystawiony jest na działanie promieniowania czy dymu tytoniowego.

W jakich produktach szukać witaminy A?

Świetnymi źródłami witaminy A są szpinak, produkty nabiałowe i wątróbka. Ale w dostarczaniu organizmowi witaminy A ważną rolę mogą odegrać też warzywa o zielonych liściach, marchew czy melon kantelupa. Zawierają one beta-caroten, a związek ten nasz organizm przekształca w witaminę A.

Kto powinien suplementować tę witaminę w tabletkach? Głównie osoby będące z różnych powodów na ubogich i okrojonych dietach albo te, które z powodu chorób mają większe zapotrzebowanie na witaminę A – cierpiący na choroby trzustki, oczu czy chorzy na odrę. Niedobór witaminy przyczynia się do anemii (wpyw na przyswajanie żelaza) i powoduje suchość oczu.

Jakie dawki wit. A są zalecane dla kobiet, a jakie dla mężczyzn?

Nie ma dowodów na to, że duże ilości witaminy A przyjmowanej doustnie radzą sobie z trądzikiem. Niejasne są też związki witaminy A i niższego ryzyka raka płuc czy prostaty. Wiadomo natomiast, że u ludzi z wysokim ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej (choroba oczu) przyjmujących preparaty z beta-karotenem ryzyko choroby spada o 25%. Natomiast u dzieci chorujących na odrę podawanie witaminy A zmniejsza ryzyko śmierci.

Rekomendowane ilości witaminy A dla mężczyzn to 900 mikrogramów dziennie, a u kobiet – 700 mikrogramów.

Specjaliści zaznaczają, że zdrowa i zróżnicowana dieta u większości ludzi zapewnia odpowiednią ilość witaminy A. Zatem zażywanie suplementów niesie niebezpieczeństwo przedawkowania. A to może być niebezpieczne. Może wywołać nie tylko nudności, wymioty, zawroty głowy czy zamazane widzenie. Nadmiar witaminy u kobiet w ciąży grozi wadami rozwojowymi u dziecka.

Karolina Kasperek

Fot. Pixabay


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Karoliny Kasperek pt. Abecadło witamin. Witamina A – ostrożnie z jej suplementowaniem, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 5/2022 na str. 55.
Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 19:51