Do czasu zagojenia się oparzenia, należy całkowicie unikać słońca, ponieważ spalona skóra jest bardziej podatna na dalsze uszkodzenia.
StoryEditorZdrowe opalanie

Jak leczyć skórę spaloną słońcem?

06.07.2024., 10:00h
Poparzenie słoneczne może ci się przydarzyć nawet w dzień, kiedy po niebie regularnie biegną wielkie chmury. Także wtedy, kiedy odbyłeś raptem półgodzinny spacer z nieosłoniętym karkiem. Poparzenia słoneczne powstają często niepostrzeżenie.

Pierwszy czy drugi - jak ocenić stopień poparzenia skóry?

Istnieje kilka rodzajów poparzeń słonecznych. Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia może spowodować zmianę koloru skóry z jasnoróżowego na jaskrawoczerwony i jest bolesne w dotyku. W przypadku tego typu oparzeń dotknięte są górne warstwy skóry, a oparzenie powinno zagoić się w ciągu kilku dni.

Poważniejsze oparzenie słoneczne – drugiego stopnia – powoduje, że skóra staje się mocno czerwona, opuchnięta i pojawiają się pęcherze, ponieważ uszkodzona została skóra właściwa, czyli głębsza warstwa skóry, oraz zakończenia nerwowe. Ten rodzaj oparzeń słonecznych jest bardziej bolesny i gojenie może zająć około dwóch tygodni. W przypadku oparzeń drugiego stopnia mogą powstawać pęcherze w wyniku uszkodzeń w miejscach połączenia między naskórkiem a skórą właściwą.

image
Poparzoną skórę trzeba jak najszybciej zacząć leczyć. Przez kilka dni unikaj słońca, na poparzenia możesz też stosować leki przeciwzapalne
FOTO:

Nie przekłuwaj pęcherzy – może to utrudnić gojenie i doprowadzić do infekcji. Jeśli skóra właściwa zostanie odsłonięta, ułatwi to bakteriom wniknięcie. Objawem zakażenia będzie sącząca się ropa lub czerwone smugi na skórze wychodzące z pęcherzy.

Niezależnie od tego, czy jest to oparzenie słoneczne pierwszego, czy drugiego stopnia, skóra może zacząć się łuszczyć kilka dni po oparzeniu. Ciało próbuje w ten sposób pozbyć się uszkodzonych komórek. Ważne jest, aby skóra odpadła w sposób naturalny. Z tego samego powodu, dla którego nie należy przekłuwać pęcherza, nie należy również samodzielnie zdejmować łuszczącej się skóry, ponieważ możesz wprowadzić bakterie i ryzykujesz infekcję.

Co więcej, złuszczanie martwych warstw skóry może czasami prowadzić do głębszych jej uszkodzeń, które mogą powodować większy ból lub blizny.

Lecz skórę natychmiast po popareniu słonecznym!

Lekarze zalecają leczenie oparzeń słonecznych natychmiast po ich zauważeniu. Najpierw zejdź ze słońca i, jeśli to możliwe, resztę dnia spędź pod dachem. Aby złagodzić ból, spróbuj wziąć chłodny prysznic lub kąpiel, ale niech nie będzie za długa, ponieważ może to wysuszyć skórę. Unikaj drażniących mydeł i nie złuszczaj skóry, ponieważ w obu przypadkach może dojść do dodatkowego podrażnienia skóry.

Po kąpieli delikatnie się osusz, ale pozostaw skórę lekko wilgotną, aby pomóc w zatrzymaniu wilgoci podczas nakładania kremu nawilżającego. Najlepiej unikać środków nawilżających na bazie ropy naftowej, ponieważ mogą one zatrzymywać ciepło i pogarszać oparzenia słoneczne.

Zamiast tego użyj lekkiego kremu nawilżającego (balsamu lub żelu) zawierającego aloes lub soję. Aloes i soja mają właściwości przeciwutleniające, które mogą przyspieszyć proces gojenia. Aby złagodzić dyskomfort, można również zastosować balsam kalaminowy, położyć chłodną, ​​wilgotną myjkę na poparzonym obszarze lub zastosować owsiany okład. W tym celu namocz płatki owsiane, a potem nałóż je na skórę na przynajmniej kilkanaście minut.

Czym leczyć poparzenie słoneczne?

Dodatkowo możesz zastosować na skórę chłodny kompres i zażyć niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), taki jak ibuprofen, aby złagodzić dyskomfort. Dobrym pomysłem jest również picie większych ilości wody, ponieważ oparzenie słoneczne powoduje odprowadzenie płynów z reszty ciała.

Inne opcje, które mogą przynieść ulgę, obejmują zastosowanie 1% kremu z hydrokortyzonem i noszenie luźnej, wygodnej odzieży, która nie ociera o podrażnioną skórę. Możesz też stosować okłady z dostępnego w aptekach opatrunku hydrożelowego albo nakładać maślankę czy jogurt na poparzone miejsce. Do czasu zagojenia się oparzenia, należy całkowicie unikać słońca, ponieważ spalona skóra jest bardziej podatna na dalsze uszkodzenia.

image
Żel z aloesem albo wyciśnięty z domowej rośliny miąższ przyniesie ulgę poparzonej skórze i przyspieszy gojenie
FOTO: freepik

Jeśli na skórze pojawiają się pęcherze, poczekaj, aż się zagoją. Utrzymuj pęcherze w czystości, aby chronić je podczas gojenia. Co robić, aby zapobiec oparzeniom słonecznym i zmniejszyć ryzyko raka skóry i przedwczesnego jej starzenia się? Szukaj cienia i noś odzież chroniącą przed słońcem – długie rękawy, spodnie, kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV. Nałóż wodoodporny filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania i współczynniku SPF 30 lub wyższym na całą skórę niezakrytą ubraniem.

Co zrobić, gdy poparzeniu słonecznemu ulegnie dziecko?

Pamiętaj! Choć poparzenie słoneczne może się wydawać stanem przejściowym, ta nadmierna ekspozycja skóry na promienie ultrafioletowe może spowodować długotrwałe jej uszkodzenie. Uszkodzenia te zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry.

A co, jeśli poparzenie przydarzy się dziecku? Młoda skóra jest bardziej podatna na oparzenia słoneczne. Z tego powodu dzieci poniżej 6. miesiąca życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zdaniem specjalistów najlepszą ochroną dla niemowląt jest przebywanie w cieniu. Dzieci starsze niż 6 miesięcy powinny nosić nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i odzież chroniącą przed słońcem, której tkanina opatrzona jest współczynnikiem UPF (współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym).

image
Smarowanie dziecku balsamem do opalania takiego poparzenia nie ma najmniejszego sensu. Zastosuj wtedy żel z aloesem, podawaj dziecku dużo napojów i monitoruj temperaturę ciała
FOTO:

Jeśli poparzenie słoneczne wystąpi u dziecka poniżej 1 roku życia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przypadku dzieci powyżej 1. roku życia należy skontaktować się z lekarzem, jeśli dziecko ma gorączkę przekraczającą 38°C, odczuwa silny ból, pojawiają się u niego pęcherze i/lub jest ospałe.

Ponieważ poparzenia słoneczne mogą powodować odwodnienie, należy podawać dziecku wodę lub sok. Kontakt z lekarzem powinien być natychmiastowy, jeśli dziecko nie oddaje moczu.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 11:11