StoryEditorzdrowie

Jaka pozycja podczas snu jest dla nas najbardziej korzystna?

29.03.2023., 06:03h
W jakiej pozycji wysypiasz się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie pewnie nie jest trudna. Większość z nas przyjmuje zawsze tę samą pozycję, zasypiając. Nie oznacza to jednak, że to najlepsza możliwa pozycja. Tymczasem istnieją takie, które pomagają zmniejszyć ból i maksymalizować potwierdzane badaniami korzyści zdrowotne, jakie może zapewnić dobry sen.

Oto kilka zalecanych przez ekspertów pozycji – niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, masz skłonność do chrapania, bólu pleców lub szyi, czy też cierpisz na inne schorzenia. Specjaliści przekonują też, że istnieją sposoby, by jak najlepiej wykorzystać swoją obecną ulubioną pozycję, ale też „wytrenować” spanie w różnych innych, które mogą nam służyć.

Najlepsza pozycja do spania to taka, w której czujesz się najwygodniej – mówi dr Harly Greenberg, dyrektor medyczny w Northwell Sleep Disorders Center w New Hyde Park w stanie Nowy Jork.

Spanie na plecach wspiera kręgosłup

Jakie są jego zalety? Zmniejsza bóle w dolnej części pleców i szyi. Wspiera kręgosłup, dzięki czemu mięśnie mogą się zrelaksować i zregenerować. Pomaga złagodzić skutki zatkanego nosa, zwłaszcza jeśli nieco uniesiemy tułów. Spanie na plecach pomaga także zmniejszyć ryzyko powstawania zmarszczek na twarzy. Czy ma wady? Owszem. Spanie na plecach zwiększa ryzyko zapaści dróg oddechowych u osób, które chrapią lub cierpią na bezdech senny. Może powodować zbyt duży nacisk w przypadku niektórych rodzajów bólu pleców, a także może sprzyjać epizodom refluksu żołądkowego. Zwiększa nacisk związany z grawitacją, utrudniając oddychanie, dlatego też nie nadaje się dla osób starszych lub cięższych.

Powoduje, że płód wywiera większy nacisk na serce u kobiet w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze.

Jakie są zalety spania na brzuchu ?

Wielką zaletą spania na brzuchu jest udrażnianie dróg oddechowych, dzięki czemu mniej chrapiemy. Ta pozycja ma jednak też wady. Powoduje zwiększony ucisk na żebra, przez co oddychanie jest mniej wydajne.

Zapewnia najmniejsze wsparcie pleców i szyi spośród trzech pozycji, przyczynia się do powstawania zmarszczek na twarzy i utrudnia uzyskanie komfortu w ciąży.

Spanie na boku daje łatwość oddychania

Ta pozycja wspiera poprawne ułożenie kręgosłupa, dzięki czemu jest idealna dla osób z bólem pleców, szczególnie jeśli dodatkowo korzysta się z poduszek. Zmniejsza chrapanie i zgagę, co oznacza, że ​​jest korzystna dla osób z refluksem żołądkowo-przełykowym, chorobą refluksową przełyku (GERD) i bezdechem sennym.

Zapewnia komfort, łatwość oddychania i zmniejsza nacisk na kręgosłup i narządy wewnętrzne, co czyni ją najlepszym wyborem dla kobiet w ciąży i osób starszych. Choć spanie na boku wydaje się idealne, nie będzie dobrym wyborem dla osób z bólem barków, gdyż zwiększa nacisk na ramiona. Poza tym przyczynia się do powstawania zmarszczek.

Lewy jednak lepszy

Jaką pozycję zatem wybrać? Niedawne badanie opublikowane w czasopiś­mie „Sensors” wykazało, że spanie na prawym boku w połączeniu z mniejszą częstotliwością obracania sprzyja wyższej jakości snu. Jednak spanie na lewym boku jest idealne dla osób z refluksem żołądkowym i GERD, ponieważ zmniejsza nacisk na narządy wewnętrzne, według Sleep Foundation. Spanie na lewym boku ma jeszcze jedną wyraźną zaletę: zdaniem ekspertów jest to najlepsza pozycja w czasie ciąży.

Ciąża, zwłaszcza w trzecim trymestrze, może powodować dyskomfort podczas snu. Spanie na boku zmniejsza nacisk grawitacyjny macicy na naczynia krwionośne w jamie brzusznej i poprawia przepływ krwi, jak mówią specjaliści.

Spanie na lewym boku jest lepsze niż na prawym, ponieważ pomaga zmniejszyć nacisk na inne narządy jamy brzusznej i jest częściej wybierane, chociaż krótkie okresy snu na prawym boku też dobrze wpływają, ponieważ zmniejszają nacisk na lewe biodro.

Jedno z badań opublikowanych niedawno w „Journal of Clinical Sleep Medicine” wykazało, że skrócenie czasu spania na plecach na rzecz pozycji na boku może być szczególnie korzystne dla płodu w późnej ciąży.

Czy można "wytrenować" spanie w innej pozycji ?

Jaka jest najlepsza pozycja do spania przy bólu szyi i pleców? To zdecydowanie spanie na plecach. Jeśli problemem jest ból pleców, spanie na plecach lub boku może pomóc w prawidłowym ułożeniu kręgosłupa i zmniejszyć ból pleców. Pomocne może być również spanie na boku ze zgiętymi kolanami i poduszką między nimi.

Czy można „wytrenować” spanie w innej pozycji? Specjaliści sugerują, że dla osób, które powinny unikać snu na plecach z powodu bezdechu sennego, przydatny może być pozycjoner snu, który zapobiega przypadkowemu przewróceniu się na plecy.

Za najlepszą pozycję do spania przyjmuje się tę, która jest dla nas najwygodniejsza. Jednak istnieją pozycje snu przydatne w konkretnych schorzeniach

  • Za najlepszą pozycję do spania przyjmuje się tę, która jest dla nas najwygodniejsza. Jednak istnieją pozycje snu przydatne w konkretnych schorzeniach
fot. freepik

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 13/2023 na str. 57. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 06:08