StoryEditorzdrowie

Jakie są przyczyny utraty włosów?

06.04.2023., 08:04h
– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

Centralne odśrodkowe łysienie bliznowaciejące (CCCA) może pojawić się w przebiegu raka piersi, nadciśnienia, przy dużym stężeniu cholesterolu lub w przypadku cukrzycy. Powoduje utratę włosów w środkowej części skóry głowy. Jest to najczęstszy rodzaj wypadania włosów u kobiet o ciemniejszej karnacji i dotyka niemal 15% czarnych kobiet.

Jak walczyć z łysieniem?

Wczesne wykrycie choroby jest ważne, ponieważ w CCCA bliznowacenie odbywa się poprzez niszczenie mieszków włosowych. Gdy mieszek włosowy uleg­nie całkowitemu zabliźnieniu, odrastanie włosów staje się trudne, a utrata włosów może okazać się trwała.

Plan leczenia może obejmować antybiotyki, miejscowe leki steroidowe lub zastrzyki z kortykosteroidów, dając ulgę w bólu i uwalniając od świądu. Leki mogą również zapobiegać pogłębianiu się blizn.

Wiele kobiet cierpi też na łysienie typu kobiecego, zwane też łysieniem andro­genowym typu żeńskiego. W przypadku tej dziedzicznej choroby włosy przerzedzają się głównie na czubku głowy. Zwykle zaczyna się od łysienia w środkowej części głowy. Wiele kobiet z tą przypadłością ma również trądzik z powodu zwiększonego stężenia hormonów. Takie wypadanie włosów towarzyszy często menopauzie i wysokiemu ciśnieniu tętniczemu.

Skuteczne przeciwdziałanie wypadaniu włosów

Powszechnie stosowanym w tym przypadku lekiem jest minoksydyl, który może ograniczyć wypadanie włosów, stymulować wzrost nowych i wzmacniać istniejące. Preparaty z minoksydylem można kupić bez recepty, dermatolog natomiast może przepisać na receptę większe dawki.

Fryzury, w których cias­no upinamy czy ściągamy włosy, mogą powodować tzw. łysienie trakcyjne, które jest powszechne u kobiet o ciemniejszej karnacji.

Jedną z pierwszych rzeczy, o które pytam moich pacjentów, którzy w przeszłości nosili warkocze, jest to, czy te splecione włosy powodowały ból – mówi dr Callender. – Jeśli tak, jest to wskaźnik, że może rozwinąć się u nich łysienie trakcyjne.

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2023 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:22