Maślanka jest dobrą opcją dla osób z nietolerancją laktozy. Jest ona bowiem łatwiej trawiona niż standardowe mleko.
StoryEditorDlaczego warto jeść produkty mleczarskie?

Maślanka doskonale wpływa na nasze kości i oczy

07.10.2023., 12:30h
Chociaż „maślanka” brzmi jakby była napojem o wysokiej zawartości tłuszczu, w rzeczywistości jest odwrotnie. Wytwarza się ją z mleka pozostałego po zrobieniu masła. Ubijanie mleka usuwa tłuszcz, przekształcając go w masło. Proces ubijania pozostawia „mleko” nieco bardziej kwaśne, pełne bakterii, które są zaskakująco korzystne dla zdrowia. Maślanka to napój bogaty w białko i idealny do wypieków.

Dlaczego warto sięgnąć po maślankę?

Hodowcy bydła mlecznego używają maślanki od wieków i jest ona do dziś uważana za zdrowy, użyteczny produkt uboczny. Maślanka jest doskonałym źródłem białka, którego organizm potrzebuje do budowy mięśni, skóry i kości. Większość maślanek na rynku jest również wzbogacona o dodatkowe witaminy i minerały, takie jak: witamina A i D, wapń, potas, fosfor, ryboflawina, probiotyki, zapewniając doskonałe korzyści zdrowotne.

Witamina A jest kluczowa dla utrzymania siatkówki w dobrej kondycji, wzmacnia układ odpornościowy i utrzymuje zdrowe płuca, serce i nerki. Maślanka zapewnia kilka innych znaczących korzyści zdrowotnych. Zawarta w niej ryboflawina (witamina z grupy B), jest niezbędna dla systemów produkcji energii w organizmie. Pomaga również regulować aminokwasy w organizmie, które tworzą białka. Maślanka jest dobrą opcją dla osób z nietolerancją laktozy. Jest ona bowiem łatwiej trawiona niż standardowe mleko.

Jak wytwarzana jest maślanka?

Proces wytwarzania maślanki polega na dodaniu bakterii, które rozkładają i trawią laktozę w mleku i przekształcają ją w kwas mlekowy, obniżając całkowitą ilość laktozy. Maślanka może przyczynić się do zdrowia jelit, które wypełnione są bakteriami pomagającymi trawić pokarm. Czasami po zażyciu antybiotyków lub chorobie żołądka liczba „dobrych” bakterii w jelitach staje się niższa niż powinna. Probiotyki pomagają poprawić zdrowie układu pokarmowego poprzez ponowne zasiedlenie żołądka pożądanymi bakteriami.

image

Maślanka jest dobrą opcją dla osób z nietolerancją laktozy. Jest ona bowiem łatwiej trawiona niż standardowe mleko.

FOTO:

Maślanka jest doskonałym źródłem wapnia. Kości, zęby i krew zawierają znaczne ilości wapnia, co czyni go najczęstszym minerałem w ciele. Badania wykazały też, że niewielka ilość maślanki każdego dnia może pomóc obniżyć cholesterol i trójglicerydy u osób z wysokim ich poziomem Wysoki poziom cholesterolu to większe ryzyko chorób serca i udaru. I na koniec wartość pokarmowa – 100 gramów maślanki zawiera: 45 kalorii, 3,4 grama białka, 1,5 grama tłuszczu, 4,5 grama węglowodanów.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 05:47