StoryEditorzdrowie

Trądzik różowaty, a makijaż. To możliwe

07.03.2023., 12:03h
Podczas gdy medycyna może zająć się fizycznymi aspektami trądziku różowatego, makijaż może pomóc natychmiast poprawić wygląd skóry. Masz trądzik? Możesz się malować. Ważne, by przestrzegać kilku zasad.

Zawsze traktuj skórę delikatnie

Zapewnij sobie czysty start. Przed nałożeniem makijażu oczyść i nawilż twarz produktami pielęg­nacyjnymi odpowiednimi dla twojej skóry. Zawsze traktuj skórę delikatnie, nigdy nie pocieraj ani nie ciągnij palcami, gąbkami do makijażu, a nawet myjką lub ręcznikiem, ponieważ może to spowodować podrażnienie. Używaj odpowiednich narzędzi, aby zminimalizować podrażnienia – najlepsze mogą być szczoteczki antybakteryjne, ponieważ nawet sebum i bakterie na palcach mogą podrażniać skórę.

Nie komplikuj. Im więcej składników i produktów nakładasz na skórę, tym większe prawdopodobieństwo, że składnik lub produkt może ją podrażnić. Dlatego pomocne może być stosowanie produktów wielofunkcyjnych, takich jak baza w kolorze zielonym, która zawiera również filtr przeciwsłoneczny. Zawsze przetestuj nowy produkt w okolicy peryferyjnej – na szyi czy ramieniu – przed użyciem go na twarzy, aby upewnić się, że skóra na niego nie reaguje. Unikaj produktów, które palą, kłują lub podrażniają skórę.

Wybierz beztłuszczowy podkład i korektor

Użyj bazy w kolorze zielonym. Jasnozielona baza może pomóc wizualnie skorygować zaczerwienienia i wyrównać koloryt skóry. Zdobądź taką z ochroną przed promieniowaniem UVA/UVB. Ekspozycja na te promienie może zaostrzyć trądzik różowaty. Baza ochronna ma jeszcze jedną zaletę: przedłuża trwałość makijażu.

Wybierz beztłuszczowe podkład i korektor. Poszukaj podkładu, który zapewnia odpowiedni poziom krycia, pozwalając stopniować krycie od lekkiego do pełnego. Zarówno w przypadku podkładu, jak i korektora starannie dobierz odcień. Podkład powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego odcienia skóry, a korektor powinien być tylko o jeden ton jaś­niejszy.

Do makijażu cery z trądzikiem różowatym zamiast palców używaj raczej pędzli. To pozwoli uniknąć podrażnień i niepotrzebnego natłuszczenia skóry

  • Do makijażu cery z trądzikiem różowatym zamiast palców używaj raczej pędzli. To pozwoli uniknąć podrażnień i niepotrzebnego natłuszczenia skóry

Do nakładania korektora użyj antybakteryjnego pędzla do korektora

Podczas nakładania podkładu używaj lekkiego dotyku. Do nakładania podkładu możesz użyć antybakteryjnego pędzla do podkładu zamiast gąbki (zbyt szorstkiej dla skóry) lub opuszków palców (sebum może dodać zbędnego natłuszczenia twarzy). Aplikację pędzlem zacznij od nałożenia niewielkiej ilości płynnego podkładu na grzbiet dłoni. Nałóż pędzelkiem i rozprowadź na twarzy, zaczynając od środka i rozcierając na zewnątrz. W przypadku podkładu w kremie lub pudrze przeciągnij pędzlem po powierzchni kompaktu i nałóż na twarz. Szerokimi pociągnięciami nakładaj na duże obszary twarzy: policzki, czoło i podbródek. Użyj krawędzi pędzla, aby dotrzeć do wąskich miejsc: nosa, ust, oczu i linii włosów. Dobrze rozetrzyj. Pamiętaj, aby wyczyścić szczoteczkę między użyciami.

Do nakładania korektora użyj antybakteryjnego pędzla do korektora, aby delikatnie nanieść preparat pod oczy, zaczynając od wewnętrznego kącika i kierując się na zewnątrz. Dobrze, ale bardzo delikatnie rozetrzyj, aby uzyskać jedno­lity kolor. Możesz ukryć krostki lub widoczne naczynka krwionośne, nakładając i rozprowadzając korektor wcześniej, przed podkładem, bezpośrednio w każdym kłopotliwym miejscu na twarzy. Dopiero później nałóż podkład na całą powierzchnię, aby uzyskać bardziej równomierny koloryt.

Poznaj zalety pudru mineralnego

Rozważ makijaż kryjąco-korygujący. Szczególnie dla osób z trądzikiem różowatym o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego odpowiednią opcją mogą być kosmetyki kryjąco-korygujące. Polscy producenci mają je w swojej ofercie w przystępnych cenach. To choćby fluid korygująco-kryjący do cery naczynkowej, który sprawdzi się też przy cerze z trądzikiem różowatym. Preparaty te dostępne są w różnych formułach, także z ochroną przeciwsłoneczną UVA i UVB, oraz w szerokiej gamie odcieni pasujących do naturalnego koloru skóry.

Poznaj zalety pudru mineralnego. Makijaż mineralny jest często dobrym wyborem dla skóry z trądzikiem różowatym, ponieważ zazwyczaj nie zawiera potencjalnie drażniących składników. Istnieją również innowacyjne formuły pudrów mineralnych opracowane specjalnie w celu korygowania zaczerwienień. Nałóż puder mineralny o żółtym odcieniu na podkład lub użyj go na bazę ochronną zamiast podkładu, aby jeszcze bardziej złagodzić zaczerwienienia.

Postaw na wyjątkowo delikatny makijaż

Dostępne są również róże w pudrze mineralnym, ale ponieważ skóra już ma tendencję do intensywnego zabarwienia, raczej rezygnuj z różowania policzków. Jeśli już chcesz to robić, wybierz jasny róż przeznaczony do skóry wrażliwej i nakładaj oszczędnie za pomocą antybakteryjnego pędzla, przesuwając go od policzków w kierunku skroni.

Postaw na wyjątkowo delikatny makijaż oczu. Jeśli masz objawy ocznego trądziku różowatego, szczególnie ważne jest delikatne traktowanie skóry wokół oczu. Wybieraj produkty przeznaczone dla wrażliwych oczu, które zostały przebadane okulistycznie i przetestowane pod kątem alergii. Idealne będą formuły bezzapachowe. Tusz do rzęs i eyeliner powinny być łatwe do nałożenia i usunięcia bez ciągnięcia bądź szarpania skóry wokół oczu. Poszukaj formuł tuszu do rzęs, które można delikatnie usunąć, po prostu spłukując ciepłą wodą. Mineralny cień do powiek w pudrze może być idealnym wyborem dla oczu podatnych na objawy trądziku różowatego. Neutralne kolory, zarówno w cieniach, jak i kredkach do oczu, mogą być mniej drażniące niż mocne odcienie, ponieważ zawierają zwykle mniej pigmentu.

Co z kolorem ust? Cerom z trądzikiem różowatym najlepiej pasują usta w neutralnym kolorze, zbliżonymi do naturalnego koloru ust. Unikaj czerwonych odcieni, które mogą niepotrzebnie podkreślić zaczerwienienia skóry.

Trądzik różowaty nie dyskwalifikuje, jeśli chodzi o makijaż. Jeżeli robisz go z wykorzystaniem odpowiednich preparatów, możesz bezpiecznie ukryć pod nim zaczerwienienia

  • Trądzik różowaty nie dyskwalifikuje, jeśli chodzi o makijaż. Jeżeli robisz go z wykorzystaniem odpowiednich preparatów, możesz bezpiecznie ukryć pod nim zaczerwienienia
fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2023 na str. 67. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 11:57