Piknik rodzinny w Malechowie był pierwszym większym przedsięwzięciem kołaarchiwum
StoryEditorKoła Gospodyń Wiejskich

Gospodynie z Malechowa całe w kolorze lawendy

22.06.2024., 12:00h
Członkinie utworzonego w ubieg­łym roku koła gospodyń przyciągają uwagę strojami w kolorze pastelowego fioletu. Ale to niejedyny ich wyróżnik. Młode gospodynie pracują nad własną marką, która już wkrótce stanie się jedną z atrakcji wsi. – Będzie kolorowo, aromatycznie i… terapeutycznie – zapewniają mieszkanki Malechowa.

Fioletowy zawrót głowy, czyli poznaj Gospodynie z Malechowa!

Działalność koła gospodyń wiejskich w Malechowie zainicjowała grupa młodych mam. Po pandemicznych obostrzeniach mieszkanki Malechowa w powiecie sławieńskim zaobserwowały wycofanie się mieszkańców z życia społecznego i brak lokalnych inicjatyw.

Koło zarejestrowały 23 marca 2023 roku. Jedenaście członkiń nieformalnie wspierają mężowie, sąsiedzi, przyjaciele i sympatycy.

Prężnie działa dwadzieścia pięć kreatywnych osób, choć „na papierze” jest nas niespełna tuzin – wylicza współzałożycielka i przewodnicząca koła Alina Hołubowska. – Za cel postawiłyśmy sobie ożywienie środowiska lokalnego, integrację, a także zwiększenie atrakcyjności regionu.

Siedzibą organizacji jest świetnie wyposażona świetlica – z aneksem, magazynem oraz dużą salą. Obiekt umożliwia prowadzenie warsztatów, zabaw czy spotkań integracyjnych.

Według wspomnień starszych mieszkańców Malechowa, w latach 60. istniało we wsi koło – mówi Natalia Kaczmarska. – Podobnie jak my, gospodynie spotykały się w świetlicy. Organizowały potańcówki, spotkania świąteczne i zabawy. Żadna z dawnych członkiń nie należy do obecnego koła.

image
W ramach projektu "Lawendowy zawrót głowy" w sercu wsi posadowili donice XXL z lawendą
FOTO: archiwum

Najpierw zorganizowały piknik rodzinny w lipcu 2023 roku. Inicjatywa powstała z myślą o dzieciach. Gospodynie zadebiutowały w dziedzinie kulinariów, przygotowując dania kuchni polskiej, gofry i ciasta. W sierpniu wsparły gminę w organizacji III Biegu bez Spiny, przygotowując punkt nawadniający dla biegaczy. W ramach organizowanej akcji Zbiórki Krwi „Bez Spiny” przygotowały domowe słodkości. Obdarowały krwiodawców samodzielnie wykonanymi mydełkami.

Dlaczego lawenda stała się znakiem rozpoznawczym gospodyń z Malechowa?

Członkinie wpadły na pomysł stworzenia własnej marki, która byłaby kojarzona z miejscowością. To aromatyczna lawenda, która ozdabiałaby wieś.

Dlaczego właśnie ten kwiat? Jego kolor i zapach budzą pozytywne skojarzenia. Nieprzypadkowo torebeczki z lawendą wiesza się w szafie, zaś olejku z kwiatów dodaje się do kąpieli. To roślina, której aromat wycisza i relaksuje. Liczymy, że nasze lawendowe koło będzie działać równie terapeutycznie – zgodnie dodają członkinie KGW.

Latem 2023 roku gospodynie pozyskały środki na nasadzenia z lawendy i donice XXL z programu „Działaj lokalnie”. Posadziły kwiaty, uporządkowały serce wsi, pomalowały też ławki w kolorze lawendy. Zorganizowały warsztaty tworzenia lawendowych mydełek i kul do kąpieli. Udało im się również pozyskać pieniądze z Fundacji „Pomaganie Krzepi” na stworzenie łąki kwiatowej.

Liczymy się z tym, że wypromowanie naszego znaku firmowego będzie długotrwałym procesem. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom miejscowość stanie się jeszcze piękniejszą przestrzenią do życia – podkreś­la przewodnicząca.

Szczególnie wspierają swoich seniorów

Twórczynie koła przyznają, że organizacja w niewielkim stopniu nawiązuje do tradycji. Chciałyby to zmienić.

Wieś, którą zamieszkujemy, jest zlepkiem kultur. Po wojnie nasi dziadkowie budowali lokalną tożsamość, co nie było proste. Trudno więc znaleźć tutaj regionalne tradycje – mówią.

Dodają, że chętnie czerpią z wzorców i doświadczenia starszych mieszkańców. Seniorzy są grupą, o którą dbają szczególnie. W wakacje zorganizowały między­pokoleniowe warsztaty kulinarne, podczas których panie z Klubu Seniora w Malechowie uczyły młodsze pokolenia, jak gotować z pasją i nawiązaniem do tradycji.

W kwietniu br. we współpracy z najstarszymi mieszkańcami Malechowa koło zakończyło projekt pn. „Kronika Malechowa”, w ramach którego opublikowało kronikę oraz przygotowało wystawę zdjęć wsi i jej mieszkańców po 1945 roku.

W tym roku zrealizujemy sześć spotkań dla seniorów w ramach projektu „Danie wspólnych chwil”. Poprosimy panie, aby zainspirowały nas do przygotowania potraw z dawnych rodzinnych przepisów – planuje Radosław Pliszka, czynny działacz malechowskiego KGW.

image
W projekcie uczestniczyli też najmłodsi. Teraz na fioletowych ławkach będzie jeszcze milej siedzieć
FOTO: archiwum

Zorganizujemy dla seniorów wieczorki tematyczne, potańcówkę w stylu lat 20., zaprosimy też na integracyjne Halloweenowe Party. Pomysłów mamy dużo i liczymy, że nasze działania zaowocują rozwojem świadomego społeczeństwa z bogatą historią i tożsamością. Chcemy, by dzieci obserwowały dobre wzorce. Im szybciej nauczą się dbać o naszą małą ojczyznę, tym większe będą z tego korzyści w przyszłości – wyliczają.

Gospodynie planują dożynki, warsztaty kulinarne, myd­larskie, udzielania pierwszej pomocy i ekologiczne, a także zabawy tematyczne dla dzieci z poczęstunkiem i rozbijaniem piniaty.

Niezmiennie będziemy angażować się w działalność dobroczynną, jak przygotowywanie paczek od mikołaja dla podopiecznych domu dziecka oraz udział w WOŚP – deklarują.

Gospodynie wzięły udział w Ogólnopolskim Turnieju Rumble Robots w Malechowie

Ciekawostką był tegoroczny udział gospodyń w organizacji Ogólnopolskiego Turnieju Rumble Robots w Malechowie. W tym niezwykłym konkursie, który odbył się w kwietniu, w szranki stanęło 140 robotów zbudowanych z klocków Lego. W wydarzeniu wzięli udział młodzi konstruktorzy zarówno z Polski, jak i zagranicy. Panie z koła dołożyły cegiełkę w postaci oprawy kulinarnej. Zasponsorowały też nagrody dla uczestników.

Kto wie, co równie zaskakującego jeszcze nas czeka? – uśmiechają się. – Jesteśmy otwarte na wszelkie aktywności, dzięki którym Malechowo rozkwitnie.

image
Piknik rodzinny w Malechowie był pierwszym większym przedsięwzięciem koła
FOTO: archiwum

Małgorzata Janus

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 16:08