Pszczelarze z Kujaw odwiedzili powiat Kozienicki w celu poszerzenia swojej wiedzy z zakresu pszczelarstwa i apiterapii. Czego się dowiedzieli?Łukasz Karol
StoryEditorPszczelarze

Pszczelarze z Kujaw uczyli się o apiterapii. Jak im poszło?

22.06.2024., 11:00h
Pszczelarze z Kujaw odwiedzili powiat Kozienicki w celu poszerzenia swojej wiedzy z zakresu pszczelarstwa i apiterapii. Czego się dowiedzieli?

Czerwiec to czas, w którym prace pszczelarskie zaczynają się intensyfikować. Jednak sympatykom pszczół z Kujaw udało się znaleźć chwilę na udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie (oddział Zarzeczewo). W spotkaniu uczestniczyli pszczelarze zrzeszeni w Regionalnym Związku Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku.

Jak przebiegała wizyta studyjna?

Wizyta studyjna została zorganizowana u Łukasza Uliasza – społecznego opiekuna zabytków powiatu Kozienickiego oraz profesora z zakresu apiterapii, medycyny naturalnej, etnografa i społecznika.

Dzięki zaangażowaniu prof. Uliasza, pszczelarze mogli wziąć udział w trwającym ponad 3 godziny wykładzie z zakresu apiterapii, a także historii:

  • pszczelarstwa,
  • bartnictwa,
  • medycyny,
  • zielarstwa.

Celem wydarzenia była promocja regionu Radomskiego, Ziemi Kozienieckiej i terenu gminy Grabów, jako dziedzictwa historycznego.

Wycieczka pszczelarzy po Grabowie nad Pilicą

Wycieczka pszczelarzy po Grabowie nad Pilicą rozpoczęła się o godz. 10.00 powitaniem uczestników przez Łukasza Uliasza. Grupa po wysłuchaniu krótkiej przemowy wyruszyła w stronę miejscowego kościoła pw. św. Trójcy Przenajświętszej, poznając jednocześnie jego historię. Kolejnym punktem wycieczki było przedstawienie pszczelarzom planu osady Grabów wraz z historią dworu i majątku Komornickich i Zamojskich.

Następnie uczestnicy przeszli przed budynek Urzędu Gminy w Grabowie, gdzie została im opowiedziana historia strażnicy granicznej z 1795 r. i zrzutu Cichociemnych Żołnierzy AK. Po wysłuchaniu opowieści, pszczelarze mieli chwilę na zwiedzenie pomnika upamiętniającego to wydarzenie. Została im również przedstawiona historia Marii Komornickiej. Pszczelarze odwiedzili także cmentarz wojenny z 1914 r., by dowiedzieć się, jaka jest historia jego renowacji oraz ile pozostało materiału historycznego na ten temat. Na zakończenie I części wizyty przedstawiono im również historię frontu wschodniego oraz zniszczeń I i II wojny światowej na terenie gminy Grabów i powiatu Kozienickiego.

Zwiedzanie pasieki i wykład o zdrowiu

Pszczelarze, po wysłuchaniu wszystkich historii dot. gminy, udali się do miejscowości Utniki, by skosztować miejscowych specjałów. Następnie został im zaprezentowany wykład dotyczący zdrowia. Po jego przedstawieniu, uczestnicy mieli czas na zwiedzanie pasieki Łukasza Uliasza. Zaprezentowano im także historyczne bartnictwo ziemi Kozienieckiej. Kolejne wystąpienia dotyczyły zielarstwa, apiterapii oraz gospodarki pasiecznej i bartnictwa. Zwiedzający oglądali również eksponaty historyczne.

Na koniec wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa z rąk Łukasza Uliasza i koordynatorki projektu „Pszczoła Lubi Zioła” Anny Dykczyńskiej z KPODR.

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 21:31