Sezon ruszył i w ciągu miesiąca mamy aż 17 ognisk ASF w gospodarstwach trzody chlewnejArchiwum
StoryEditorNowe ogniska ASF w Polsce

ASF jest już w pięciu województwach!

08.07.2024., 15:30h
W ciągu kilku pierwszych dni czerwca w kraju wystąpiło 6 ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach. Od tego czasu ich liczba wzrosła do 17.

Od początku roku potwierdzono aż 17 ognisk ASF na terenie Polski

Najnowsze, 17 ognisko wystąpiło w powiecie obornickim, w woj. wielkopolskim, w gminie Ryczywół niedaleko miejscowości Tłukawy. W tym samym województwie w niedalekim czasie odnonotawo ognisko 16 i 13  w Ujeździe oraz 15 w powiecie wągrowieckim w miejscowości Smolarki, niedaleko Długiej Gośliny. 14 ognisko wirusa potwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Kierzków w woj. zachodniopomorskim.

Czytaj więcej: Dramat rolników spod Gniezna. Ubój świń będzie wznowiony? Wybuchło nowe ognisko ASF

12. ognisko wystąpiło na południowym krańcu województwa mazowieckiego w powiecie radomskim. Wcześniej blady strach padł na producentów trzody chlewnej w województwie wielkopolskim po tym, jak 21 czerwca stwierdzono 11 ognisko w kraju, które wystąpiło w gospodarstwie w miejscowości Budziska, w gminie Połajewo w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Było w nim 659 świń. Na tym terenie do tej pory obowiązywała strefa różowa.

Ognisko wybuchło kilkanaście kilometrów od ogniska nr 8, wyznaczonego 16 czerwca w miejscowości Rogoźno w powiecie obornickim w stadzie, w którym utrzymywano 125 świń. Wcześniej w Wielkopolsce wyznaczono jeszcze dwa ogniska ASF (nr 4 i 5) w Długiej Goślinie w gminie Murowana Goślina.

image
Sezon ruszył i w ciągu miesiąca mamy aż 17 ognisk ASF w gospodarstwach trzody chlewnej
FOTO: Archiwum

Ogniska nr 7, 9 i 10 wystąpiły z kolei w województwie warmińsko-mazurskim w dwudniowych zaledwie odstępach. Wszystkie w gminie Biskupiec, w powiecie nowomiejskim. Pierwsze, 14 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 425 świń w miejscowości Czachówki. Kolejne, 16 czerwca w chlewni z 25 zwierzętami w tej samej miejscowości, a ostatnie, w miejscowości Szwarcenowo w gospodarstwie, w którym było 540 świń.

Spośród wszystkich ognisk odnotowanych w tym roku w kraju, 5 zlokalizowanych jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, 4 na terenie Wielkopolski i po jednym w województwach lubelskim, zachodniopomorskim oraz mazowieckim. Wystąpiło również w 2024 roku 947 ognisk u dzików.

Czytaj więcej: Ogniska ASF ruszyły. Czy jest sposób na powstrzymanie wirusa?

Wirus ASF wędruje w głąb Niemiec

Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń u padłego dzika stwierdzono w Hesji w Niemczech, na południowy zachód od Frankfurtu nad Menem. Zwierzę zostało znalezione 18 czerwca w pobliżu miejscowości Rüsselsheim. Wokół ogniska w promieniu 15 kilometrów utworzono strefę z ograniczeniami, w której obowiązuje zakaz polowań. Ma to zapobiec płoszeniu dzików i ewentualnemu roznoszeniu wirusa. Do tej pory wykryto tylko jednego zarażonego dzika. Kilka kilometrów dalej znaleziono co prawda kolejne dwa martwe, ale uzyskały one ujemny wynik badania na obecność wirusa ASF.

Pierwsze ognisko u dzika w Niemczech zostało potwierdzone we wrześniu 2020 roku przy granicy z Polską w Brandenburgii, w której do tej pory wystąpiło 3295 ognisk u dzików. Ponadto 2387 ognisk stwierdzono w Saksonii. Teraz wirus dotarł do kolejnego landu, Hesji, który jest położony w centrum kraju.

Według ekspertów EFSA, to człowiek jest w największym stopniu odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się wirusa ASF na dalekie odległości. Ludzie, użytkując obszary leśne, w których znajdują się zakażone dziki, mogą być mechanicznym wektorem wirusa. Średnia dynamika transmisji choroby związana z naturalnym krążeniem wirusa w populacji dzików w Polsce i krajach nadbałtyckich wynosi, zdaniem ekspertów, od 8 do 17 km rocznie.

W Azji idzie w tysiące

Korea Południowa, w której afrykański pomór świń pojawił się po raz pierwszy we wrześniu 2019 roku, donosi o wybuchu w połowie czerwca ogniska ASF na fermie z 24 tys. świń. To czwarte ognisko choroby w tym roku. Planowane jest wykonanie testów na obecność wirusa w 546 fermach trzody chlewnej, a na pięciu w promieniu 10 km od ogniska zostaną przeprowadzone szczegółowe audyty. Podobnie w 42 gospodarstwach powiązanych epidemiologicznie z ogniskiem.

Korea Południowa skupiła swoje wysiłki na walce z wirusem wśród dzików. Odnotowano tam bowiem prawie 3,8 tys. ognisk choroby u tych zwierząt. W stadach świń natomiast tylko 45 od początku epidemii. Wirus jednak rozprzestrzenia się na południe za pośrednictwem dzików.

Co powinno zaniepokoić?

Objawy ASF:

 • nagłe padnięcia świń, gdyż ASF może niekiedy objawić się jedynie nagłymi padnięciami bez innych objawów towarzyszących,
 • wzrost temperatury ciała (do 40,5–42°C), któremu mogą nie towarzyszyć inne symptomy (gorączkujące świnie mają czasem zachowany apetyt, poruszają się na ogół normalnie),
 • sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała,
 • drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze,
 • zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach,
 • duszność,
 • pienisty wypływ z nosa,
 • wypływ z worka spojówkowego,
 • biegunka, często z domieszką krwi,
 • wymioty,
 • niedowład zadu,
 • objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów,
 • ronienia u prośnych macior.

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 16:10