StoryEditorASF

Efektowna czy efektywna walka z ASF?

08.03.2022., 20:03h
Mimo upływu lat od wykrycia pierwszego ogniska choroby u dzików sytuacja epidemiologiczna Polski pogarsza się z każdym kolejnym rokiem, czego najlepszym dowodem jest powiększający się dynamicznie obszar kraju dotknięty ograniczeniami związanymi z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Zwalczenie ASF w populacji dzików jest zagadnieniem dużo bardziej skomplikowanym niż wytępienie tej choroby w populacji świń.
W 2021 roku na terenie Polski potwierdzono 3214 ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zmniejszenie pogłowia tych zwierząt zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa z jednego osobnika na inne, powinno więc pojawiać się jak najwięcej zachęt do polowań, aby zmniejszać ich populację, ale równie ważne, o ile nie ważniejsze, jest poszukiwanie padłych sztuk, które mogą być potencjalnie zarażone. Rozważne i przemyślane zmniejszenie gęstości populacji dzików i usunięcie zagrożenia ze środowiska w sposób znaczący wpływa na obniżenie dynamiki szerzenia się choroby. W przeciwnym razie wirus rozprzestrzeni się na cały kraj i wtedy zabije nieporównywalnie większą liczbę zwierząt niż precyzyjny odstrzał.

Od początku wystąpienia wirusa ASF w Polsce myśliwi pozyskali 1,2 mln dzików. W roku łowieckim 2020/2021 odstrzelono ponad 380 tys. dzików przy liczbie 5,5 mln polowań indywidualnych i wykonywanych odstrzałów sanitarnych, a rok wcześniej 414 tys. sztuk przy liczbie polowań wynoszącej 4,6 mln. Odstrzały zwiększyły się od 2019 roku, kiedy umożliwiono polowanie z noktowizją i, jak wylicza Polski Związek Łowiecki, w ciągu tylko jednego miesiąca upolo...

Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:00