StoryEditorŚwinie

Gryzienie się świń – czym jest spowodowane?

15.09.2020., 14:09h
Obgryzanie ogonów i uszu jest poważnym problemem związanym z dobrostanem zwierząt i stratami ekonomicznymi w produkcji trzody chlewnej. Należy mu zapobiegać, aby uniknąć dalszych uszkodzeń ciała oraz minimalizować ból i cierpienie świń wynikające najczęściej z intensywnych systemów chowu.
Nieprawidłowe zachowania, takie jak agresja i gryzienie ogonów, są powodowane wieloma czynnikami. Ich konsekwencją są uszkodzenia ciała, pogorszenie dobrostanu słabszych sztuk oraz obniżenie wyników produkcyjnych. Zwłaszcza jeśli świnie rywalizują o paszę i miejsce do odpoczynku. Agresja nasila się też w przypadku nadmiernego zagęszczenia zwierząt oraz ograniczonego dostępu do wody. Często nawet otrzymywanie zbilansowanej paszy w odpowiedniej ilości nie powoduje zahamowania tego typu zachowań. Dlatego, aby je ograniczyć, stosuje się zabieg przycinania ogonów i skracania kiełków u prosiąt.

Dyrektywa 2008/120/WE wprowadza jednak wytyczne odnośnie do podejmowania decyzji w kwestii obcinania ogonów. Zgodnie z nią ani obcinania ogona, ani skracania kiełków u prosiąt nie wolno wykonywać rutynowo, lecz tylko wtedy, gdy istnieją dowody na to, że wystąpiły obrażenia wymion loch albo uszu lub ogonów u prosiąt. Przed wykonaniem zabiegów należy podjąć inne środki, aby zapobiec obgryzaniu ogonów i agresji, uwzględniając warunki utrzymania. Trzeba pamiętać, że przycinanie ogonów jedynie maskuje realne przyczyny występowania agresji. Często jest efektem kumulacji ró...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 14:53