StoryEditorŚwinie

Jak Maciej Kazek z "Rolnik szuka żony" rozwija swoje gospodarstwo?

12.03.2021., 13:03h
Maciej Kazek z Chlebna w gminie Łobżenica był jednym z bohaterów ostatniej edycji programu telewizyjnego "Rolnik szuka żony". Wybranki serca nie znalazł, ale wybudował nową chlewnię w gospodarstwie. Postawił nowoczesną porodówkę dla loch wraz z odchowalnią prosiąt.
Do tej pory Maciej Kazek wraz z rodzicami produkował tuczniki w cyklu zamkniętym od około 40 loch. Zwierzęta były utrzymywane w starych budynkach z lat 70. ubiegłego wieku, na płytkiej ściółce, co wymagało dużo pracy.

– Wiedziałem, że jeśli chcemy zarabiać na świniach, musimy zwiększyć skalę produkcji i ją unowocześnić. Początkowo myślałem o stu lochach, kiedy w 2014 roku pojawił się pomysł. Jednak możliwość skorzystania z dofinansowania na rozwój produkcji loch i prosiąt w ramach PROW skłoniła nas do większej inwestycji. Tym bardziej że od pomysłu do ostatecznej decyzji minęło trochę czasu i sytuacja na rynku trzody chlewnej się zmieniała. Wiedzieliśmy już, że musimy dostarczać na rynek większe partie prosiąt – opowiada Maciej Kazek.

Rolnik nie zamierza modernizować starych budynków na tuczarnię – chce sprzedawać prosięta. Będzie dostarczał jednorazowo partie około 500 sztuk, dzięki czemu ma nadzieję na stałego, stabilnego odbiorcę. Za pośrednictwem firmy paszowej udało mu się już takiego znaleźć.

Lochy inseminowane nasieniem pochodzącym z zakupu

W największy mróz, 8 lutego do nowej chlewni przyjechały 2...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 19:11