StoryEditorŚwinie

Jaką paszą karmić prosięta w zastępstwie mleka lochy?

13.06.2019., 16:06h
Szybko rosnące prosięta już w pierwszym tygodniu życia powinny być dokarmiane paszą stałą, aby uzupełnić braki w składnikach odżywczych, a także przyzwyczajać się do pobrania mieszanki. Zaleca się, aby pasze stałe przeznaczone dla prosiąt i warchlaków były zbliżone składem do mleka lochy, dlatego ich podstawą powinny być produkty mleczne.

Jaka powinna być pierwsza pasza dla prosiąt?

Pierwsze pasze przeznaczone dla prosiąt muszą zawierać komponenty o wysokiej strawności, wysokiej wartości odżywczej i smakowitości. Oprócz wielu dodatków stosowanych w mieszankach dla najmłodszych świń, ważne jest, aby zawierały one surowce mleczne będące źródłem laktozy, która jest przez niedojrzały jeszcze system wydzielania enzymów bardzo dobrze trawiona. Im więcej produktów mlecznych w paszy, tym bardziej jest ona zbliżona do mleka lochy, które zawiera około 5% laktozy. Dostarcza ona blisko 40% energii potrzebnej prosiętom.

W zastępstwie mleka lochy

Laktoza jest składnikiem łatwo trawionym przez prosięta, a w procesie fermentacji ulega przemianie głównie do kwasu mlekowego i innych kwasów tłuszczowych wykorzystywanych na cele energetyczne. Laktoza wpływa na poprawę pobrania paszy oraz przyrosty dzienne, zwłaszcza w czasie kilku pierwszych tygodni po odsadzeniu. Jej korzystne działanie polega przede wszystkim na zwiększeniu smakowitości paszy oraz poprawie strawności białka. Jest bardzo dobrym źródłem energii dla prosiąt, wpływa korzystnie na przyswajanie składników mineralnych, ma właściwo...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. wrzesień 2023 02:19