StoryEditorBydło mięsne

Jakie są zalety bydła salers?

17.11.2020., 12:11h
Rasa salers posiada wiele zalet, ale nadal jej populacja jest niewielka w naszym kraju. Poniekąd wynika to z nieznajomości tej rasy i przereklamowania innych francuskich ras mięsnych, jak charolaise czy limousine.

Czym charakteryzuje się rasa salers?

Salersy są odporne i mają małe wymagania bytowe. To rasa o dużym kalibrze i nie jest wybredna, ma znacznie mniejsze wymagania pokarmowe od rasy limousine, a w zamian daje bardzo przyzwoite przyrosty oraz umięśnienie. Dobre rezultaty osiąga nawet na słabszych pastwiskach. Szybko przystosowuje się do warunków otoczenia. Ma łagodny charakter.

Cielęta salers wstają zaraz po porodzie

Salersy nie mają problemów z porodami. Cielęta po urodzeniu są długie i chude, ważą od 30 do 40 kg. Samice posiadają bardzo szerokie miednice, powoduje to niski stres podczas porodów zarówno dla matki, jak i dla cielęcia. Młode oseski tej rasy znane są z tego, że zaraz po porodzie wstają i piją mleko. Mleczność jest dosyć duża, wynosi około 3000 litrów na laktację.

Laktacje są długie, co powoduje, że dokarmianie cieląt na pastwisku staje się zbyteczne. Ogromną zaletą rasy jest długowieczność, krowy dożywają do 15 lat. Bydło doskonale zimuje, ponieważ wytwarza solidną pokrywę włosową. Szybko rośnie, roczne jałówki ważą nawet 350 kg, zaś buhajki 450 kg. W opasie intensywnym, do którego rasa jest jak najbardziej przy...
Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. maj 2024 19:35