StoryEditorWiadomości rolnicze

Lato sprzyja rozprzestrzenaniu się ASF

15.06.2020., 10:06h
Choć liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń jest mniejsza niż przed rokiem, to jednak wirus jest najbardziej aktywny podczas ciepłych miesięcy. Dlatego też rolnicy, zwłaszcza w strefach ASF, powinni zachować szczególne środki ostrożności, aby nie przenieść wirusa do gospodarstwa. W ostatnich dniach potwierdzono bowiem ognisko ASF w województwie lubelskim.
Trzecie ognisko afrykańskiego pomoru świń w 2020 roku stwierdzono 4 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 70 świń, położonym w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim, w odległości około 550 metrów od granicy z Białorusią. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami i była w nim prowadzona hodowla świń rasy mangalica. Zwierzęta były utrzymywane w systemie otwartym.

Sezonowość występowania większej liczby ognisk afrykańskiego pomoru świń w okresie letnim nie jest do końca jeszcze wyjaśniona. Najczęściej sposób wniknięcia wirusa do chlewni pozostaje nieznany, więc jeszcze nie wszystko wiemy na temat sposobów rozprzestrzeniania się tej choroby. Niestety, rozpoczął się okres, kiedy rolnicy mogą nieświadomie przenieść wirusa z pola czy lasu.

Gospodarstwo podzielone na strefy

Wchodzenie do chlewni to jeden z najbardziej newralgicznych punktów. Niezależnie od zastosowanych w gospodarstwie rozwiązań, strefy czyste i brudne muszą być wyraźnie rozgraniczone, a zasady ich przekraczania jasno określone. W części zewnętrznej, czyli w tzw. strefie brudnej, zdejmujemy i pozostawiamy potenc...
Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 00:38