StoryEditorŚwinie

Letni rozród świń mniej skuteczny

21.06.2022., 09:06h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
W okresie letnim, szczególnie wtedy, gdy panują wysokie temperatury, producenci trzody chlewnej borykają się z tzw. letnią niepłodnością, która dotyczy loch pierwiastek i wieloródek krytych lub inseminowanych od czerwca do września.

Ciepła pora roku oddziałuje negatywnie na użytkowość rozpłodową loch, wydłużając zarówno okres do wystąpienia rui po odsadzeniu prosiąt, jak i czas osiągnięcia dojrzałości płciowej przez loszki. Są to przyczyny istotnego obniżenia wskaźników rozrodu.

Lato i wysokie temperatury powodują wyraźne obniżenie efektywności rozrodu. Stres cieplny obniża skuteczność zapłodnień po inseminacji i kryciu oraz może doprowadzać do przerwania wczesnej, a nawet zaawansowanej ciąży u loch. Producenci świń oczekują, iż od 90 do 95% wieloródek oraz od 85 do 90% pierwiastek wykaże objawy rujowe do 7 dni po odsadzeniu prosiąt. Niestety, w okresie letnim, szczególnie u pierwiastek, bardzo często obserwuje się wydłużenie okresu pomiędzy odsadzeniem a rują.

Sezonowe zaburzenia produkcyjności loch mają przede wszystkim uwarunkowania fizjologiczne, ale w pewnym stopniu są też następstwem warunków utrzymania zwierząt. Oczywiście problemy letniej niepłodności mogą być rozwiązywane przez wspomaganie hormonalne. Warto jednak rozważyć też szereg innych czynników, związanych przede wszystkim z zarządzaniem stadem, które mogą w znacznym stopniu zmniejszyć pojawiaj...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. wrzesień 2023 20:12