StoryEditorBydło mięsne

Nadchodzi sezon wycieleń zimowo-jesiennych. Jak się do niego przygotować?

13.01.2023., 15:01h
Jak przygotować się na sezon wycieleń zimowo-wiosennych? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość siary w gospodarstwie w razie trudnych porodów lub problemów u osesków z jej pobraniem od matki.  

Szybkie pobranie siary kluczowe dla rozwinięcia odporności biernej u cieląt

Odpowiednia ilość i czas spożycia siary są niezwykle istotne dla nowonarodzonych osesków. Cielęta po trudnym porodzie mogą cierpieć na niedotlenienie i w konsekwencji ciężką kwasicę oddechową. Oseski w takim stanie słabiej wchłaniają immunoglobuliny zawarte w siarze, nawet jeśli są sondowane i podaje się im odpowiednią ilość siary. Siara jest również nośnikiem bardzo ważnych substancji, które chronią młode zwierzęta przed chorobami. Są to między innymi transferyna i laktoferyna, które wiążą żelazo i ograniczają rozwój niepożądanych bakterii w przewodzie pokarmowym. 

Co zrobić, gdy nie wiemy, czy cielę pobrało odpowiednią ilość siary?

Im szybciej siara zostanie spożyta przez cielę, tym lepiej jest ona wchłaniana w jelicie. Jeżeli zatem u hodowcy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości czy cielę pobrało wymaganą ilość siary, należy niezwłocznie odpoić cielę dodatkową porcją, dlatego w przypadku posiadania większego stada, niezbędne będzie zorganizowanie własnego banku siary.

Siara musi być przechowywana w stanie zamrożonym, aby chronić integralność dużych cząsteczek białka tworzących immunoglobuliny. Podczas rozmrażania siary, dobra praktyką jest rozmrażanie w ciepłej kąpieli wodnej o temperaturze od 40-50oC przez około godzinę. Należy unikać długiego rozmrażania siary w temperaturze pokojowej oraz w kuchence mikrofalowej.

Jaką ilość siary powinno pobrać cielę?

Warto przyjąć zasadę, że wystarczająca ilość siary wynosi około 5% do 6% masy ciała oseska, a jej podanie powinno nastąpić w ciągu pierwszych czterech godzin, ale najlepiej żeby nastąpiło to jak najszybciej po narodzinach. Podanie siary można ponowić, gdy cielę ma około 12 godzin.

W przypadku braku prowadzenia banku siary, można posiłkować się syntetycznymi zamiennikami siary. I choć nie dorównają one nigdy świeżej siarze prosto od matki, ich podanie będzie zawsze korzystniejsze dla cielęcia, niż niedobór siary po narodzinach lub niepodanie niczego.

Preparaty siarozastępcze to produkty wytwarzane na bazie naturalnej siary, zawierające od 100 do 150 gramów immunoglobulin w dawce. Poza przeciwciałami, preparat siarozastępczy powinien również zawierać odpowiednią ilość tłuszczu, białka, witamin i mikroelementów, czyli jak najlepiej imitować skład naturalnej siary. Skład preparatów siarozastępczych jest różny, dlatego zawsze należy zapoznać się z etykietką przed zakupem!

Oprac. Kamila Dłużewicz na podst. beefmagazine.com
Zdjęcie: Unsplash

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 03:31