Nie ma idealnego bydła do opasu, ale gdyby było, to zdaniem Romana Przepióry, cechowałoby się wybiciem limousina i przyrostami simentala. Zatem na pewno bliska ideału okazałaby się krzyżówka tych dwóch ras.Andrzej Rutkowski
StoryEditorBydło mięsne

Bydło mięsne: limousine, simental czy mieszańce? Które opłaca się najbardziej hodować?

08.11.2023., 14:00h
Roman Przepióra ma stosunkowo niedużo mamek rasy limousine, dlatego do opasu dokupuje bydło mieszańcowe takich ras jak: limousine, simental czy też belgijskiej biało-błękitnej. Natomiast unika jak może bydła rasy hf.

Z artykułu dowiesz się:

  • Która rasa mięsna ma najlepsze wybicie, a która ma najlepsze przyrosty?
  • Skąd rolnik kupuje odsadki?
  • Jakie są obecnie największe problemy hodowców bydła?
  • Jakie korzyści daje sezonowośc wycieleń mamek?

Rolnik unika byków HF jak może. Byki mięsne i mieszańcowe są znacznie spokojniejsze

Staramy się kupować mieszańce ras mięsnych o dobrej genetyce, jednak różnie to bywa z ich dostępnością, natomiast nie chcemy hf-ów, które genetycznie przygotowane są do produkcji mleka, a nie mięsa. Dlatego zużywają zdecydowanie więcej paszy na przyrosty niż bydło mięsne. Ponadto, bydło mięsne czy też mieszańcowe jest zdecydowanie spokojniejsze i nie traci energii na obskakiwanie tak jak byki rasy hf stwierdził rolnik.

Każda rasa ma coś do zaoferowania

Roman Przepióra ma możliwość porównania różnych ras oraz ich mieszańców w warunkach swojego gospodarstwa, zwłaszcza pod kątem wykorzystania paszy oraz przyrostów.

Najlepsze wybicie, co ma znaczenie zwłaszcza przy rozliczeniu poubojowym, osiąga rasa limousine. Natomiast jeśli chodzi o przyrosty i wagę końcową, to najlepsze wyniki osiąga rasa simenta...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. luty 2024 08:03