Większość byków odchowywanych w boksach indywidualnych ma tendencje do atakowania ludzi, natomiast znacznie rzadziej takie zachowania występują u byczków wychowywanych od małego przy matkach.Unsplash
StoryEditorOpasy

Byki mięsne są spokojniejsze niż mleczne. Dlaczego?

02.06.2023., 15:00h
Byki ras mlecznych są bardziej niebezpieczne niż byki ras mięsnych, a powodem jest różnica w sposobie odchowu. Byczki mięsne od małego przebywają w stadzie razem z matkami, zaś byczki ras mlecznych zaraz po urodzeniu są zabierane do indywidualnych boksów.

Z artykułu dowiesz się: 

  • Jak odchów wpływa na behawior bydła?
  • Które rasy bydła są najspokojniejsze?
  • Jak zmniejszyć agresję u mlecznych buhajów?
  • Kiedy rozważyć kastrowanie buhajów?

Jak odchów wpływa na agresję u bydła?

Według badań, większość byków odchowywanych w boksach indywidualnych ma tendencje do atakowania ludzi, natomiast znacznie rzadziej takie zachowania występują u byczków wychowywanych od małego przy matkach. Dlatego ważne jest, aby byczki ras mlecznych od 6. tygodnia życia trafiały do boksów grupowych razem z innymi cielętami.

O ile sposób wychowu byków ras mlecznych wzmaga ich agresywność, to w genach mają zapisany mniejszy ładunek ekscytacji niż rasy mięsne. Bydło rasy brahman i jej krzyżówki znane są z bardzo wysokiego poziomu ekscytacji. Spokojniejsze są rasy europejskie, z czego hereford mniej się ekscytuje niż angus, charolaise mniej niż limousine i blonde d’aquitaine. Najmniej ekscytuje się bydło rasy hf.

Byk utrzymywany w grupie z krowami lub jałówkami jest w miarę bezpiecznym zwierzęciem. Nigdy jednak nie powinno się wchodzić pomiędzy krowę lub jałówkę w rui a byka. Zwierzę może zobaczyć w to...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 13:14