Najlepszym sposobem uzupełnienia niedoborów sodu jest zapewnienie wypasanym zwierzętom stałego dostępu do lizawek solnych (z mikrolementami) i najlepiej, gdy są one zlokalizowane przy poidłachBeata Dąbrowska
StoryEditorWypas bydła

Dlaczego krowy liżą drzewa? Oto, czego brakuje im na pastwisku

27.05.2025., 16:00h

Żywienie pastwiskowe bydła to istne dobrodziejstwo, które niesie jednak za sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich, na pewno jest niedobór składników mineralnych.

Czego brakuje w trawie? Niedobory w żywieniu pastwiskowym

W trawie pastwiskowej najbardziej brakuje sodu, a na początku okresu pastwiskowego także magnezu (często występuje też niedobór manganu, miedzi i kobaltu). Najgroźniejszy wydaje się jednak deficyt sodu, bowiem prowadzi on do poważnych konsekwencji w postaci: spadku apetytu i ograniczenia pobierania paszy, słabszych przyrostów czy wypadania sierści.

Sód – kluczowy pierwiastek dla zdrowia bydła

Niedobory sodu występują najczęściej u szybko rosnących, młodych zwierząt oraz u bydła, które narażone jest na oddziaływanie wysokich temperatur, podczas których wraz z potem występują duże straty wody i sodu. I właśnie podczas przebywania stada na pastwisku możemy zaobserwować niepokojące zjawisko, jakim jest nieustanne lizanie drzew, gleby i innych zwierząt, co często prowadzi do agresji i wzajemnego okaleczania się.

Przyczyną tych nietypowych zachowań jest niedobór soli w organizmie, który dodatkowo potęgowany jest przez nadmiar potasu w dawce, wynikający z obfitego nawożenia pastwik gnojówką czy gnojowicą. Niedobór sodu i chloru powoduje obniżenie końcowej masy ciała przez spadek dziennych przyrostów.

Czytaj więcej: Niedobór sodu u bydła opasowego

Lizawki solne – skuteczna profilaktyka niedoborów mineralnych u bydła

Najlepszym zatem sposobem uzupełnienia niedoborów tych pierwiastków jest zapewnienie wypasanym zwierzętom stałego dostępu do lizawek solnych (z mikrelementami). Najlepiej, gdy są one zlokalizowane przy poidłach, a ich skład jest często skomponowany właśnie pod kątem żywienia pastwiskowego, zawierając np. zwiększone ilości magnezu, co ma uchronić przed występieniem tężyczki pastwiskowej.

Bydło posiada naturalny odruch lizania, więc lizawki są bardzo chętnie przez nie pobierane, dzięki czemu możemy być pewni, że otrzymają one tyle składników mineralnych, ile potrzebują. Można również zastosować dodatek 0,5% soli do mieszanki treściwej.

Mieszanki mineralne – warto włączyć je do żywienia bydła podczas okresu pastwiskowego

Warto mieć na uwadze, że podczas żywienia pastwiskowego bardzo często występują niedobory składników mineralnych i dlatego konieczne jest stosowanie w tym okresie mieszanek mineralnych, które skarmia się najczęściej w postaci sypkiej, w specjalnych pojemnikach zlokalizowanych obok poideł.

image
Najlepszym sposobem uzupełnienia niedoborów sodu jest zapewnienie wypasanym zwierzętom stałego dostępu do lizawek solnych (z mikrolementami) i najlepiej, gdy są one zlokalizowane przy poidłach
FOTO: Beata Dąbrowska

Jeżeli zwierzęta dokarmiane są mieszanką treściwą, to hodowcy często włączają mieszankę mineralną do tej właśnie paszy. W dobrej mieszance mineralnej na okres letni powinny znaleźć się mikroelementy takie jak: jod, selen, cynk i kobalt.

Jod zalecany jest szczególnie w rejonach o niskiej zasobności gleby w ten pierwiastek, czyli na terenach podgórskich i górskich, gdzie zwierzętom należy podawać sól jodowaną lub premiksy z udziałem jodku potasu.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 11:25