EHD jest chorobą zwalczaną z urzędu w krajach europejskich, w tym także w Polsce, stąd też potencjalne ograniczenia w handlu mogą sporo kosztować rolników z krajów dotkniętych chorobąUnsplash
StoryEditorKrwotoczna choroba zwierzyny płowej w Europie

"Krowi Covid" szaleje w Hiszpanii. "Zbieramy po 30 padniętych krów dziennie"

24.09.2023., 15:00h
Kamila DluzewiczKamila Dluzewicz
Wirus krwotocznej choroby zwierzyny płowej coraz bardziej daje się we znaki hiszpańskim hodowcom bydła. Choroba po raz pierwszy pojawiła się w Europie w listopadzie ubiegłego roku i przybiera na sile.

"Krowi Covid" rozlewa sie po Europie

Chociaż choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jest śmiertelnym zagrożeniem dla dzikich przeżuwaczy i bydła hodowlanego. EHD jest chorobą zwalczaną z urzędu w krajach europejskich, w tym także w Polsce, stąd też potencjalne ograniczenia w handlu mogą sporo kosztować rolników z krajów dotkniętych chorobą.

Pierwszy przypadek krwotocznej choroby zwierzyny płowej (Epizootic Hemorrhagic Disease; EHD) w Europie wykryto w listopadzie 2022 r na Sardynii. Choroba zdążyła szybko rozprzestrzenić się na inne kraje – dotychczas ogniska odnotowano we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Francji. Wcześniej wirus ten występował na terenie obu Ameryk, Australii, Japonii i Afryce, skąd prawdopodobnie przybył do Europy.

Sytuacja w Hiszpanii zaczyna być poważna. "Zwierzęta nieustannie umierają"

W sierpniu br. Hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło już 12 ognisk wirusa EHD na fermach hodowlanych w Estremadurze.

Hiszpański dziennik EL PAIS donosi o poważnej sytuacji w Zamorze w północno- zachodniej części Hiszpanii, gdzie zrozpaczony farmer Fernando Vicente relacjonował sytuację w swoim gospodarstwie.

Zwierzęta nieustannie umierają. Od czterech martwych sztuk dziennie przeszliśmy do ponad trzydziestu – powiedział hodowca, który ma nadzieję, na szybką interwncję rządu i służb weterynaryjnych. – To jak Covid, na każde zwierzę wpływa inaczej. Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego.

Wszystkiemu winne są zmiany klimatu?

Wirus krwotocznej choroby zwierzyny płowej rozprzestrzenia się za pośrednictwem wektora biologicznego, którym są komary z rodzaju Culicoides. Dotychczas nie występowały on powszechnie w Hiszpanii czy Włoszech, jednak postępujące zmiany klimatyczne i rozwinięty transport międzynarodowy mogły przyczynić się do rozwoju nowej epidemii.

Choroba zwalczana jest z urzędu, podlega również obowiązkowi rejestracji. Zarażone bydło należy poddać ubojowi. Obecnie na terenie Europy nie ma zatwierdzonych szczepionek, dlatego zaleca się stosowanie środków owadobójczych i repelentów u bydła, a także w obiektach inwentarskich i pojazdach.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 01:14