Pawel Bodzianny i Marta Paszkin w swoim gospodarstwie hodują krowy highlandPaweł Bodzianny archiwum prywatne
StoryEditorEkologiczny chów bydła mięsnego

Paweł Bodzianny z "Rolnik szuka żony" zaczynał od 4 krów. Teraz ma 100 highlandów

11.06.2023., 17:40h
Paweł Bodzianny i Marta Paszkin są doskonale znani z programu "Rolnik szuka żony". Ale Paweł Bodzianny to także ceniony hodowca szkockich krów – highland cattle. Pierwszy raz zobaczył highlanyd w 2008 r., a już 2 lata później zakładał własne stadko. Obecnie prowadzi ekologiczne gospodarstwo, w którym żyje ponad 100 tych pięknych krów. Ale czy na tym można zarobić?

Konsumenci większą wagę przywiązują do żywności i jej pochodzenia

Jednym z finalistów XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku został Paweł Bodzianny, zajmujący się hodowlą szkockich krów wysokogórskich, czyli highland cattle w Borach Dolnośląskich.

Gospodarstwo prowadzone jest od 2010 roku, w 2016 roku uzyskało status gospodarstwa ekologicznego. Zdaniem Pawła Bodziannego, w dzisiejszych czasach krajowy rozwój hodowli ekstensywnych ras mięsnych bydła stoi w obliczu możliwości rozwoju. Od czasu pandemii konsumenci zaczęli przywiązywać większą wagę do żywności i jej pochodzenia.

Paweł Bodzianny zaczynał chów highlandów od 4 krów

Moja historia z highlandami zaczęła się w 2008 roku na duńskiej wyspie Fyn, kiedy to po raz pierwszy zobaczyłem te piękne zwierzęta na własne oczy – rozpoczyna opowieść Paweł Bodzianny.

image

Bydło nie tylko może schronić się przed słońcem wśród drzew, ale ma też do dyspozycji wodopój

FOTO: Paweł Bodzianny

Zaczynałem w 2010 roku zakupując pierwsze 4 krowy i rozpłodnika. Następnie systematycznie powiększałem stado, zajmując się budową ogrodzeń, a także zagospodarowywaniem kolejnych nieużytków pozyskiwanych od okolicznych sąsiadów. Po dwóch latach zaczęły rodzić się pierwsze młode. Hodowlę zarejestrowałem również w Polskim Związku Producentów i Hodowców Bydła Mięsnego. Obecnie wielkość stada oscyluje w granicach 100–110 sztuk. Przez cały rok „Baśki” (tak nazywa je gospodarz) jedzą wyłącznie trawę i zioła. Zimą dokarmiane są sianem – stwierdził hodowca.

W 2017 roku Paweł Bodzianny założył drugie stado, z innej linii genetycznej, po to, aby móc oferować gotowe dla początkujących hodowców stado podstawowe, składające się z reproduktora i kilku niespokrewnionych z nim jałówek. W 2020 roku założył trzecie stado, a w ubiegłym kolejne – czwarte.

image
Ciekawostki
Biała Baśka, krowa ze stada Pawła z Rolnik szuka Żony zginęła w wypadku

Za wyborem tej rasy przemawia łagodny temperament zwierząt, spokojny stosunek do ludzi oraz najwyższej jakości wołowina – dodaje hodowca.

Rolnik stopniowo zamienia nieużytki w pastwiska 

Mieszkamy w okolicy, w której nadal jest wiele porośniętych samosiejkami nieużytków i aby doprowadzić je do dobrej kultury rolnej, należy w pierwszej kolejności zacząć od wycinki tych drzew i krzaków, które następnie przerabiamy na zrębki, czyli biomasę leśną stosowaną do celów energetycznych – powiedział Paweł Bodzianny, który w tym zakresie skorzystał z usług firmy JVN-AGRI, lidera w branży na rynku.

Na tych działkach zostawiamy do 100 najładniejszych drzew na hektar (chodzi o cień latem dla zwierząt) stawiamy ogrodzenia (najczęściej jest to zwykły pastuch) i wypasamy na nich nasze stada, dzięki czemu nieużytki po kilku sezonach zamieniają się w ładne pastwiska – dodał rolnik.

Dywersyfikacja dochodów gospodarstwa: RHD, sprzedaż bydła innym rolnikom i turystyka

Nastawiamy się na sprzedaż bezpośrednio z gospodarstwa, co umożliwiają przepisy o RHD. Przyjmujemy zapisy na ćwiartki naszej pysznej i zdrowej wołowiny – mówią gospodarze. – Na ubój przeznaczamy wyłącznie byki w wieku od 2 do 4 lat, które ubijane są w lokalnej ubojni. W tym roku zaczęliśmy budowę dojrzewalni i hali do rozbioru ćwierci wołowych – dodaje rolnik spod Zgorzelca.

image

Jesienią rolnicy rozpoczynaja dokarmianie sianem

FOTO: Paweł Bodzianny

Po drugie, oferujemy czystą rasę highland cattle jako: odsadki, buhaje zarodowe oraz jałówki hodowlane. Zwierzęta posiadają paszporty oraz wszystkie niezbędne dokumenty. Są spokojne i przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi. Oferta skierowana jest do hodowców, a także do gospodarstw agroturystycznych, aby zwiększyć atrakcyjność gospodarstwa. Oferujemy także kompleksowe doradztwo przy zakładaniu hodowli, a także późniejszą pomoc przy zbycie mięsa – dodaje hodowca.

Po trzecie,  położenie gospodarstwa z dala od hałasu, jaki oferuje codzienne życie stanowi idealne miejsce dla miłośników przyrody oraz ludzi lubiących aktywnie wypoczywać.

W naszym rodzinnym Zajeździe Milówka można spędzić czas wśród lasów na obszarze Natura 2000 – wyjaśnia Paweł Bodzianny.

Marta Paszkin: cieszę się, że rzuciłam Warszawę i wybrałam życie u boku rolnika

Marta Paszkin i Paweł Bodzianny poznali się dzięki udziałowi w programie TVP „Rolnik szuka żony”. Uczestnicy stworzyli idealne miejsce dla siebie i dzieci. Zakupili połowę domu i wyremontowali go wybierając rustykalny styl, w którym przeważają głównie drewno i ściany z cegły.

Na uwagę zasługuje kuchnia kaflowa, relikt przeszłości i temat licznych dyskusji małżeństwa – mówi z uśmiechem Marta Paszkin.

image
"Rolnik szuka żony" - jak mieszkają uczestnicy?

Jak mieszkają Marta i Paweł z programu "Rolnik szuka żony"?

Bardzo cieszę się, że podjęłam decyzję o porzuceniu Warszawy i zdecydowałam się na życie u boku farmera pośród natury. Obecnie przygotowujemy się do wesela i ślubu kościelnego, połączonego z chrzcinami naszego synka – powiedziała Marta Paszkin. Więcej o nas i naszej hodowli można zobaczyć na naszym instagramie, facebooku i YouTube – dodają gospodarze Marta i Paweł.

image

Pawel Bodzianny i Marta Paszkin

FOTO: Paweł Bodzianny

Wizytówka gospodarstwa

Paweł Bodzianny wspierany przez żonę Martę Paszkin wraz z dziećmi mieszka we wsi Piaseczna (woj. dolnośląskie, pow. zgorzelecki, gm. Węgliniec). Gospodarują na areale o powierzchni ok. 120 ha łąk własnych i dzierżawionych znajdujących się na południu Borów Dolnośląskich na obszarze Natura 2000.

 

W mediach społecznościowych można ich znaleźć na profilach: @martapaszkin, @pawelfarmer, @highlandcattle Gospodarze pomagają w prowadzeniu agroturystyki pod nazwą Zajazd Milówka (więcej na stronie www.szkockiekrowy.pl)

Marcin Konicz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 09:00