
Przyrosty buhajków hf – jak osiągnąć ponad 1 kg dziennie?
– W opasie mamy 70 sztuk, a docelowo chcemy zwiększyć pogłowie do 100 buhajków. W 95% jest to rasa hf, zdarzają się też pojedyncze sztuki mieszańców hf-a z rasami mięsnymi. Przyrosty hf-y mają słabsze niż mieszańce czy sztuki mięsne, ale przy odpowiednim żywieniu mogą być to całkiem przyzwoite przyrosty dobowe, u nas wahają się w granicach 1,05–1,10 kg. Należy pamiętać, że niższe przyrosty rekompensowane są niższą ceną zakupu cielęcia rasy hf, w stosunku do rasy mięsnej – podkreślił Adam Lisiecki.
Opas buhajków z polskich obór – tani start i bezpieczeństwo dostaw
W dobie pryszczycy i niebieskiego języka wiele gospodarstw, które posiłkowało się cielętami z zagranicy zaczyna mieć problem z ich dostępnością, a jak jest to w przypadku Adama Lisieckiego?
– W moim przypadku może pojawić się problem z rosnącą ceną cieląt, skoro jest ich mniej na rynku, ale nie z ich dostępnością. Cielęta pozyskuję od lokalnych rolników utrzymujących bydło mleczne, współpracujemy w tym zakresie już od długiego czasu. Póki co ceny przy sprzedaży bezpośredniej, z której korzystam nie uległy jeszcze zmianom. Jednak mocno poszły w górę ceny cieląt oferowanych przez pośredników nawet do 2 tys. zł za 70-kilogramowe sztuki. Faktycznie, jeśli ktoś był uzależniony od cieląt z zagranicy, to teraz ma problem – stwierdził młody rolnik.