StoryEditorASF

Pierwsze przypadki ASF w Zachodniopomorskiem!

08.01.2021., 13:01h
Województwo zachodniopomorskie jest kolejnym regionem naszego kraju, w którym wystąpił afrykański pomór świń u dzików. Przypadki ASF pojawiły się w miejscowości Czelin w gminie Mieszkowice (ok. 70 km od Szczecina) w powiecie gryfińskim, na południowo-zachodnim krańcu regionu przy granicy z Niemcami.
Dodatnie wyniki potwierdzono 16 grudnia ub.r. w materiale pobranym we wczesnym stadium rozkładu od padłego dzika w wieku około 36 miesięcy i o masie ciała około 60 kg, znalezionego 13 grudnia, oraz u dzika odstrzelonego w wieku 24 miesięcy i masie ciała 63 kg. Choroba została wykryta w ramach monitoringu prowadzonego w strefie przygranicznej około kilometra od granicy z Niemcami.

W Polsce wirus ASF już w 10. województwach

Niewykluczone, że wirus przedostał się na ten obszar właśnie ze strony niemieckiej, gdyż nowe przypadki ASF u dzików wciąż są potwierdzane w Brandenburgii. Najbliższy przypadek wystąpił w odległości około 30 km od stwierdzonych w województwie zachodniopomorskim. Liczba odnotowanych przypadków ASF u dzików w Brandenburgii wynosi obecnie 402, z czego 28 wystąpiło w powiecie Sprewa-Nysa, 240 w powiecie Odra-Szprewa oraz 134 w powiecie Märkisch-Oderland. Szesnaście przypadków wykryto dotąd także w Saksonii – wszystkie w powiecie Gorlitz. W Brandenburgii udało się ogrodzić dużą część zagrożonego obszaru. W sumie zbudowano już ponad 300 km stałych ogrodzeń.

W Polsce wirus wystąpił łącznie w dziesięciu województwach:...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 22:51