StoryEditorASF

Spada liczba ognisk ASF w Polsce. Walka z epidemią przynosi efekty, ale nie można tracić czujności

16.09.2022., 13:09h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Pomimo że mieliśmy sezon żniw i nasilonych prac polowych, liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń stwierdzonych w chlewniach wynosi jedynie 13, choć mamy już początek września. W ubiegłym roku do września mieliśmy 76 ognisk ASF w kraju, a w całym 2021 roku aż 124 ogniska, natomiast w 2020 roku – 103. Może to sugerować, że liczba zakażeń wykazuje tendencję spadkową, co jest pozytywną wiadomością potwierdzającą, że walka z epidemią choroby daje efekty. Jednak zagrożenie związane z afrykańskim pomorem świń wciąż pozostaje wysokie.

Pomimo mniejszej ilości ognisk, wirus ASF nadal jest obecny w środowisku

Stopniowe wygasanie afrykańskiego pomoru świń może spowodować uśpienie czujności i tym samym zaniechanie działań. Eksperci przestrzegają przed takim postępowaniem, podając przykład Estonii, gdzie po 4 latach względnego spokoju w chlewniach wystąpiło ognisko w stadzie wielkotowarowym. Zachorowania mogą bowiem pojawić się w gospodarstwach nawet po wielu miesiącach. Choroba w populacji dzików może odradzać się nawet po kilku latach od jej potencjalnego wygaszenia. Dlatego na obszarach uznanych za wolne odnotowuje się ponowne pojawianie się ognisk u dzików.

Służby i myśliwi nie powinni zmniejszać intensywności prowadzonych działań regulujących populację dzików, gdyż być może właśnie dzięki temu obserwowane jest zmniejszenie liczby ognisk i zagrożenia dla gospodarstw. Wirus krąży w środowisku i na wschodzie Polski mamy do czynienia z endemiczną postacią choroby, co oznacza, że ASF będzie utrzymywał się w środowisku przez bardzo długi czas na stałym poziomie. Pojawia się także w zupełnie nowych regionach, dotychczas wolnych od choroby.

Ogniska ASF u...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 12:14