StoryEditorKonie

Stadnina Koni w Nowych Jankowicach - jedyna taka w Polsce

22.01.2022., 15:01h
Stadniny koni kojarzone są w Polsce przede wszystkim z obiektami w Janowie Podlaskim czy Michałowie, w których hodowane są rasy gorącokrwiste. Jednak wiele czempionów można znaleźć również wśród koni zimnokrwistych – związane są one z państwową Stadniną Koni w Nowych Jankowicach.

Największa wśród hodowli koni zimnokrwistych

Stadnina Koni Nowe Jankowice to jedyna spółka zarządzana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, która zajmuje się hodowlą koni zimnokrwistych. Jednocześnie jest ona największą stadniną wśród wszystkich zajmujących się hodowlą tego typu koni. Jej historia rozpoczyna się w roku 1952, kiedy to powstała – w wyniku zagospodarowania poniemieckich zabudowań gospodarskich. Konie zimnokrwiste były wtedy wykorzystywane do licznych prac, głównie polowych w gospodarstwach rolnych. Bardzo często pomagały również w leśnictwie, a także jako konie zaprzęgowe. Obecnie raczej trudno wyobrazić sobie tramwaj konny czy orkę pługiem ciągniętym przez konia. W międzyczasie stały się one popularne w zupełnie innych dziedzinach – doskonale sprawdzają się na przykład w hipoterapii oraz gospodarstwach agroturystycznych.

Prezes zarządu spółki – dr inż. Adam Oler mówi, iż stadnina utrzymuje obecnie około 75 klaczy rasy polski koń zimnokrwisty w dwóch stadach. Pierwsze z nich znajduje się w siedzibie stadniny w Nowych Jankowicach, drugie w Mędrzycach. W strukturze spółki znajduje się również grupa okoł...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. kwiecień 2024 13:28