Preparaty do suchej dezynfekcji nanosi się poprzez posypywanie powierzchni. Można je stosować w obecności zwierzątDominika Stancelewska
StoryEditorDezynfekcja budynków inwentarskich

3 reguły skutecznego mycia chlewni

21.05.2024., 14:00h
Czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń dla świń są konieczne, aby utrzymać dobrą zdrowotność zwierząt. Ograniczają ilość niebezpiecznych zarazków w środowisku do poziomu, który nie wpływa negatywnie na produkcyjność i zdrowie świń.

Z artykułu dowiesz się:

W jaki sposób patogeny przenoszą się w gospodarstwie?

Celem oczyszczania i odkażania jest także niedopuszczenie do przeniesienia się zakażenia z jednego cyklu produkcyjnego na drugi.

Ryzyko chorób świń pozostaje wysokie, a bezpieczeństwo biologiczne staje się w coraz większym stopniu kwestią wiedzy o tym, jak szybko przeprowadzać ocenę ryzyka, aby poprawić higienę w gospodarstwie. Dzięki temu można powstrzymać roznoszenie patogenów.

Przenoszenie chorób z jednej grupy na inną następuje głównie poprzez system pojenia, zadawania paszy, przez same zwierzęta, ludzi, gryzonie, muchy, psy i koty, a także sprzęt, paszę i wodę. W ramach zapobiegania chorobom po każdym wyprowadzeniu zwierząt z pomieszczenia powinno ono być dokładnie umyte i zdezynfekowane.

Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 06:58