Zgodnie z zapisami rozporządzenia niektóre antybiotyki będą zarezerwowane do stosowania wyłącznie u ludzi, a te przewidziane dla zwierząt będą dostępne wyłącznie na receptę weterynaryjną. Ilość antybiotyków, jaką lekarz weterynarii może przepisać, będzie ograniczona.Dominika Stancelewska
StoryEditorAntybiotyki w produkcji świń

Antybiotyki dla świń tylko na receptę? UE zaostrza przepisy regulujące stosowanie antybiotyków w hodowli

11.05.2023., 15:00h
Łatwy dostęp do antybiotyków i duża ich skuteczność spowodowały, że leki te stały się panaceum na wszelkie problemy zdrowotne. Nadmierne ich stosowanie zarówno do leczenia zwierząt, jak i ludzi doprowadziło do powstania lekoopornych szczepów bakterii, dlatego tak ważne jest racjonalne ich używanie. Unia Europejska wprowadziła ujednolicone przepisy, które wymuszą redukcję zużycia leków we wszystkich krajach, a Polska wciąż przygotowuje się na wcielenie ich w życie.

Do 2030 roku zużycie antybiotyków w Unii Europejskiej powinno być zredukowane w produkcji zwierzęcej o 50%

Już od jakiegoś czasu toczą się dyskusje na temat sposobów ograniczania antybiotyków w chowie świń. Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej będą musiały zastosować systemy zbierania danych i monitoringu zużycia antybiotyków. Temu, dlaczego i jak musimy ograniczyć stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych, poświęcone było webinarium zorganizowane przez portal 3trzy3.

Zarówno w medycynie ludzkiej, jak i produkcji zwierzęcej antybiotyki są nadużywane i musi się to zmienić. Do 2030 roku zużycie antybiotyków w Unii Europejskiej powinno być zredukowane w produkcji zwierzęcej o 50%. Konieczne jest przekonanie producentów trzody chlewnej, że pierwotną przyczyną problemów zdrowotnych są zazwyczaj błędy w organizacji i zarządzaniu oraz lekceważenie bioasekuracji, a antybiotyki nie mogą być lekarstwem na niedociągnięcia – mówił prof. Zygmunt Pejsak z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Skierowanie uwagi na konieczność ograniczenia stos...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 02:02