StoryEditorŚwinie

Badanie poubojowe świń ułatwi decyzję o sposobach zwalczania chorób układu oddechowego

27.02.2023., 15:02h
Schorzenia układu oddechowego niosą ze sobą duże straty ekonomiczne z powodu spowolnienia tempa wzrostu oraz zwiększonego stosowania leków. Prawidłowe rozpoznanie zachorowań odgrywa kluczową rolę w efektywnym ich zwalczaniu, jednak ze względu na wieloczynnikowe podłoże często jest to trudne. Badanie poubojowe zakończone raportem może ułatwić podjęcie decyzji, gdyż umożliwi ocenę skali problemu.

Badanie poubojowe pomaga dokładniej monitorować status zdrowotny stada

W warunkach terenowych, ze względu na szereg czynników oddziałujących w środowisku chlewni, trudno wyciągnąć jednoznaczne wnioski dotyczące charakteru zakażeń. Zazwyczaj konieczne jest równoczesne wykonanie wielu badań uwzględniających objawy kliniczne, badanie sekcyjne, laboratoryjne oraz badanie krwi. Tymczasem monitorowanie statusu zdrowotnego świń poprzez badanie poubojowe ułatwia podjęcie decyzji co do strategii postępowania, które najczęściej wiąże się z kosztami. Dotyczą one zarówno wprowadzenia szczepień, jak i potencjalnych strat, jakie choroba spowoduje w gospodarstwie.

W przypadku chorób płuc opracowano metody oceny występujących zmian i dzięki temu można określić ich wpływ na chów trzody chlewnej. Podczas badań w rzeźni skupiamy się głównie na zmianach spowodowanych przez Mycoplasma hyopneumoniae oraz Actinobacillus pleuropneumoniae, które stosunkowo łatwo można ocenić wzrokowo. Ale co ważne, musimy również mieć możliwość dotykania narządów, aby odróżnić te zmiany od innych, niespowodowanych chorobami, a na przykład zachłystem podczas uboju...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 22:54