Lochy i loszki łatwiej wchodzą w ruję, jeśli są stymulowane obecnością i zapachem knura, którego wprowadzamy do nich dwa razy dziennieDominika Stancelewska
StoryEditorRozród świń

Dlaczego loszka ma problemy z wejściem w ruję? 5 najczęstszych przyczyn

26.03.2024., 14:00h
Przyczyną gorszych wyników reprodukcyjnych w stadzie mogą być błędy w odchowie loszek lub zły moment włączania ich do rozrodu. Loszki należy selekcjonować po raz pierwszy już w okresie ich odchowu, czyli w wieku około 28 dni. Właściwe przygotowanie i prawidłowe żywienie są najskuteczniejszymi sposobami na stymulację i synchronizację pojawienia się u nich rui.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy loszka zaczyna być dojrzała i powinna pojawic się pierwsza ruja?
  • Jakie są konsekwencje zbyt wczesnego pokrycia loszki?
  • Jakie loszki wcześniej dojrzewają?
  • Dlaczego loszki mogą mieć problem z wejściem w pierwszą ruję?

Kiedy powinna się pojawić pierwsza ruja u loszki?

Przyjmuje się, że loszki osiągają dojrzałość płciową w wieku około 5–5,5 miesiąca życia, a wiek wejścia w pierwszą ruję mieści się zwykle w zakresie 6–8 miesięcy. Zbyt wczesne dopuszczenie loszki do rozrodu opóźnia jej wzrost i późniejszy rozwój oraz może ujemnie wpłynąć na jej użytkowanie rozpłodowe w kolejnych latach.

Doświadczenia pokazują, że pierwiastki unasieniane nie w pierwszej, lecz w trzeciej, a nawet czwartej rui, rodziły więcej prosiąt. Loszki, które prosiły się po raz pierwszy w wieku 14–15 miesięcy, dawały liczniejsze mioty i same były dłużej eksploatowane rozpłodowo od loszek, które prosiły się w wieku 12 miesięcy. Ponadto loszki, które zbyt wcześnie wchodzą w rozród, trudno jest skutecznie pokryć po raz kolejny.

Im locha jest starsza, tym ma liczniejsze mioty prosiąt

Uzyskiwanie od sta...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 00:15