Niewłaściwe bilansowanie białka w paszach nie tylko zmniejsza dostępność aminokwasów dla wzrostu i rozwoju świń, ale także prowadzi do zaburzeń równowagi jelitowej i w konsekwencji do uszkodzenia nabłonka.Dominika Stancelewska
StoryEditorBiegunki u świń

Dlaczego nadmiar białka szkodzi świniom i może prowadzić do biegunek?

07.06.2023., 14:00h
Na zdrowie świń wpływa fermentacja bakteryjna białka paszowego, które nie zostało strawione i wchłonięte w jelicie cienkim i dociera do jelita grubego. Pasze o dużym stężeniu białka powodują zwykle zaburzenia funkcji jelit i biegunki, ale niestrawione białko stanowi też substrat dla procesów fermentacyjnych zachodzących w jelicie grubym.

Niestrawione białko szkodzi świniom. W jaki sposób?

Niewłaściwe bilansowanie białka w paszach nie tylko zmniejsza dostępność aminokwasów dla wzrostu i rozwoju świń, ale także prowadzi do zaburzeń równowagi jelitowej i w konsekwencji do uszkodzenia nabłonka. Ilość fermentowalnego białka zależy od takich czynników, jak ilość białka w paszy, jego strawność oraz interakcja z innymi składnikami mieszanki lub z czynnikami antyżywieniowymi.

Negatywne skutki antybiotykoterapii w celu łagodzenia problemów związanych z fermentacją białkową

Stosuje się różne strategie, zarówno żywieniowe (zmniejszenie stężenia białka ogólnego w paszy i suplementacja aminokwasami), jak i antybiotykoterapię w celu zapobiegania lub łagodzenia problemów wynikających z fermentacji białkowej, zwłaszcza u młodych zwierząt. Dużą zdolność do fermentowania niestrawionego białka wykazuje wiele gatunków bakterii bytujących w końcówce układu trawiennego, takich jak Escherichia coli, Klebsiella, Campylobacter, Streptococcus spp., Clostridium perfringens czy Clostridium difficile. Badania wskazują, że wczesne stosowanie antybiotyków w paszy dla trzody chlewnej może mieć negatywny wpływ na późniejsze zdrowie, gdyż znacząco zmniejsza niektóre korzystne populacje bakterii, takie jak pałeczki kwasu mlekowego, w pierwszym okresie tuczu, i gatunki Clostridium wytwarzające maślan, nawet w całym tuczu u zwierząt karmionych normalną ilością białka. Ponadto podawanie antybiotyków w paszy we wczesnym okresie życia zwiększa wytwarzanie pewnych metabolitów fermentacji proteolitycznej w późniejszym wieku, co może zwiększyć ryzyko chorób jelitowych lub zaburzyć wzrost świń.

Należy skupić się na odpowiednim bilansowaniu pasz dla świń

Biorąc pod uwagę rosnące ograniczenia stosowania antybiotyków, z pewnością strategie pochodzenia żywieniowego zapobiegające dysfunkcjom przewodu pokarmowego nabierają coraz większego znaczenia. Wymagają połączenia ze sobą stosowania małego stężenia białka w paszy z wysoko strawnymi jego źródłami i niektórymi probiotykami, ponieważ oprócz regulacji mikroflory jelitowej, syntetyzują i wydzielają enzymy trawienne, które zwiększają strawność białek w diecie.

image

Niewłaściwe bilansowanie białka w paszach nie tylko zmniejsza dostępność aminokwasów dla wzrostu i rozwoju świń, ale także prowadzi do zaburzeń równowagi jelitowej i w konsekwencji do uszkodzenia nabłonka.

FOTO: Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 05:21