StoryEditorŻywienie loch

Jak odpowiednim żywieniem poprawić plenność loch?

15.03.2023., 15:03h
Zasadniczy wpływ na płodność i plenność loch oraz kondycję prosiąt ma żywienie macior. Ich zapotrzebowanie pokarmowe musi uwzględniać potrzeby bytowe i produkcyjne wynikające ze zużycia energii i białka na przyrost własnej masy ciała oraz rozwijających się płodów. W spełnieniu tych warunków pomaga dopasowanie dawek pokarmowych do indywidualnych potrzeb każdej sztuki za pomocą stacji żywienia.

Tylko odpowiednie żywienie pozwala na w pełni wykorzystać potencjał loch

Aby w pełni wykorzystać potencjał loch, trzeba dostosować poziom żywienia do kondycji poszczególnych samic, ich wieku i kolejności miotu. Pomaga w tym automatyzacja procesu żywienia, która pozwala jednocześnie na ograniczenie pracy przy zwierzętach do niezbędnego minimum. Elektroniczne systemy żywienia loch prośnych w chowie grupowym są dobrym wyborem dla loch utrzymywanych w grupach, gdyż łączą zalety bardziej przyjaznych zwierzętom pomieszczeń oraz sposobu żywienia specjalnie dostosowanego do wymagań każdej lochy, w którym chodzi o to, aby zwierzęta były w jak najlepszej kondycji. Dzięki takiemu systemowi maciora pobiera odpowiednią ilość paszy i nie jest w tym czasie niepokojona przez inne zwierzęta. Ponadto rolnik widzi w komputerze, gdy świnia pobiera zbyt mało paszy, i może szybko podjąć środki zaradcze w przypadku problemów zdrowotnych.

Maciorom trzeba zapewnić strefy odpoczynku 

Po pokryciu maciory wkraczają w stan anabolizmu ciążowego, co oznacza, że mają doskonałą zdolność wykorzystania i gromadzenia składników pokarmowych pochodzących z paszy. Najbardz...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 18:29