Rola lochy wykracza poza dostarczanie mleka, udowadniając, że rodzaj kontaktu lochy z prosiętami poza okresami ssania również przyczynia się do sukcesu w odchowie.Dominika Stancelewska
StoryEditorOdchów prosiąt

Jak zachowanie maciory wpływa na odchów prosiąt i masę ich ciała przy odsadzeniu?

29.04.2023., 15:00h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Konieczne jest dokładniejsze zrozumienie fizjologicznych i behawioralnych potrzeb loch oraz tego, w jaki sposób odnosi się to do rozwoju prosiąt, gdyż zachowanie matki wpływa na odchów młodych. Kontakt z lochą jest niezbędny dla zdrowia prosiąt, ich rozwoju fizycznego i behawioralnego oraz zdolności radzenia sobie ze stresem. Jednak ze względu na powszechne stosowanie kojców porodowych i praktyki hodowlane, takie jak wczesne odsadzanie prosiąt, ograniczenia w poruszaniu się macior, locha ma niewielkie możliwości interakcji ze swoimi prosiętami.

Prosięta muszą mieć zapewniony odpowiedni kontakt z lochą. To wpływa na ich zdrowie i przyrosty

Zaburzone kontakty między lochą a prosiętami prowadzą do rozwoju nieprawidłowych zachowań. Może to również przyczyniać się do obniżenia wydajności, pogorszenia wzrostu, zdrowia i dobro­stanu prosiąt.

Wykazano, że lochy z częstszymi i efektywniejszymi okresami ssania mają przede wszystkim mniejsze stężenie kortyzolu w ślinie, co by wskazywało na to, że są mniej zestresowane i spokojniejsze. Stężenie tłuszczu w mleku lochy i kortyzolu w ślinie istotnie zatem wpływa na wyniki miotu. Okazuje się, że średni dzienny przyrost masy ciała miotu jest ujemnie skorelowany ze średnim stężeniem kortyzolu w ślinie lochy. Ponadto dzienne przyrosty są niższe, gdy locha ma liczniejszy miot.

Rola lochy to nie tylko karmienie prosiąt

Badania pokazują, że częstsze zachowania obronne loch obserwuje się u cięższych samic oraz tych o wyższej plenności. Ponadto silniejsza obronność matki przy wyczuciu zagrożenia dla prosiąt jest związana z większą zawartością tłuszczu w mleku. Lochy, które same inicjują ssanie, mają krótszy czas kontaktu z prosiętami, natomiast...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. wrzesień 2023 02:00