W opublikowanym przez firmę Cargill raporcie, obejmującym cały 2023 rok, odnotowano w porównaniu z 2022 rokiem zwiększenie ilości fumonizyn, za to niewielki spadek skażenia zearalenonem.Dominika Stancelewska
StoryEditorMykotoksyny w paszach dla zwierząt

Prawie dwie trzecie próbek z mykotoksynami

10.04.2024., 15:15h
Zanieczyszczenie mykotoksynami surowców paszowych może mieć poważne konsekwencje dla wydajności i zdrowia świń. Występowanie toksyn wytwarzanych przez grzyby i pleśnie zmienia się z roku na rok w zależności od warunków uprawy i zbioru, klimatu, wilgotności surowców oraz ich przechowywania i transportu. Firma Cargill przeprowadza rocznie ponad 350 tys. analiz pod kątem skażenia materiałów paszowych mykotoksynami.

Z artykułu dowiesz się:

  • W których surowcach paszowych występuje najwięcej mykotoksyn?
  • Jakie mykotoksyny przeważają w Europie?
  • Jaka jest skala zaneczyszczenia komponentów paszowych oraz gotowych pasz mykotoksynami?
  • Jakie są progi ryzyka dla poszczególnych rodzjów mykotoksyn u świń?

Występowanie i rodzaj mykotoksyn w paszy zmienia się z roku na rok

Baza analiz firmy Cargill może służyć jako narzędzie radzenia sobie ze zmiennością występowania mykotoksyn, umożliwiając producentom zwierząt wdrożenie skutecznych środków kontroli zapobiegających negatywnym skutkom skażenia surowców i tym samym pasz.

Badania dotyczące zanieczyszczeń prowadzone są na szeroką skalę od ośmiu lat i pozwalają monitorować poziomy skażenia na całym świecie, aby stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoją rolnicy w różnych regionach. W ubiegłorocznych analizach poszerzono bazę danych o próbki gotowej paszy i w tym celu przebadano ponad 17 tys. mieszanek. Próbki pochodziły od 150 firm paszowych zlokalizowanych w różnych rejonach świata.

image
Kukurydza wciąż pozostaje surowcem najbardziej narażonym na wystę...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:44