StoryEditorŚwinie

Wydajność tuczu świń zaczyna się od dobrych nawyków żywieniowych u prosiąt

08.08.2022., 08:08h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Odsadzenie jest kluczowym etapem w produkcji trzody chlewnej, a prosięta po odłączeniu od lochy napotykają wyzwania, które skutkują zmniejszonym pobraniem paszy, występowaniem biegunek, utratą masy ciała i zwiększoną śmiertelnością z powodu problemów żywieniowych i immunologicznych.

Stosowanie dodatków paszowych, takich jak tlenek cynku, przynosiło korzyści po odsadzeniu, ale od czerwca stosowanie leczniczych ilości tego składnika w paszy jest w Unii Europejskiej zabronione. Ilość cynku w prestarterach dla prosiąt po odsadzeniu nie może przekraczać 150 ppm.

Konferencja pod hasłem „Zero cynku” zbiegła się z wejściem w życie zakazu stosowania leczniczego tlenku cynku w paszach dla świń w Unii Europejskiej – w czerwcu br. w Kopenhadze w Danii eksperci zaprezentowali najnowsze wyniki i pokazali praktyczne przykłady, jak wycofywać tlenek cynku przy zachowaniu wydajności świń. Przez wiele lat tlenek cynku był najbardziej opłacalnym sposobem na ograniczenie biegunki poodsadzeniowej u prosiąt, a teraz konieczne stało się opracowanie sposobu radzenia sobie z rzeczywistością bez jego udziału. Odpowiedzią na osiągnięcie sukcesu wydaje się przede wszystkim poprawa zdrowia jelit prosiąt.

Mikrobiom prosiąt jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem zmniejszającym biegunkę oraz poprawiającym zdrowie i wydajność zwierząt. Prawidłowy rozwój mikrobiomu we wczesnym okresie życia wpłynie na późniejsze zdrowie świ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 10:22