StoryEditorASF

Wyszkolone psy odnajdą zakażone dziki

07.01.2022., 09:01h
Beata Banaszak od lat prowadzi sportowe szkolenie psów i w tym kierunku stale się rozwija. W dobie afrykańskiego pomoru świń postanowiła jednak wytrenować czworonogi w poszukiwaniu padłych dzików, co, jak pokazują znalezione przez nas w trakcie realizacji reportażu sztuki, udało jej się z powodzeniem. Na razie włożona w szkolenia praca daje wyłącznie satysfakcję, ponieważ brakuje środków i zainteresowania, aby wykorzystać potencjał posiadanych psów.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Inspektorat Weterynarii, w ciągu ostatnich dni na obszarze Polski potwierdzono 158 kolejnych ognisk ASF u dzików: 90 odnotowano u dzików padłych, a 68 u odstrzelonych. Oznacza to, że choroba bardzo szybko rozprzestrzenia się w populacji tych zwierząt, a odnajdywanie zakażonych martwych dzików jest jeszcze ważniejsze niż sam odstrzał i redukcja populacji. Chory dzik, zanim padnie, zakaża inne sztuki jedynie przez kilka dni, padlina natomiast może być źródłem wirusa przez wiele tygodni.

Podczas audytu Komisji Europejskiej w Polsce, który odbył się w listopadzie 2021 roku, organy Inspekcji Weterynaryjnej przedstawiły wdrażanie środków wykorzystywanych do zwalczania ASF w naszym kraju. Jako jeden z elementów walki z chorobą podano przykład wykorzystania wyszkolonych psów biorących udział w akcjach poszukiwawczych. Wśród zaprezentowanych informacji znalazła się między innymi ta o doświadczeniach w poszukiwaniu martwych dzików z udziałem psów pani Beaty.

Jadwiga Swilak (z lewej) jest przewodniczką suczki rasy toller o imieniu Asta. Z prawej Beata Banaszak z suczkami Maszą i Gini rasy border collie

  • Jadwiga Swilak (z lewej) jest przewodniczką suczki rasy toller o imieniu Asta. Z prawej Beata Banaszak z suczkami Maszą i Gini rasy border coll...
Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. maj 2024 14:38