StoryEditorASF

Zgłoś dzika przez aplikację TPR do Inspekcji Weterynaryjnej

17.12.2020., 13:12h
Tygodnik Poradnik Rolniczy stworzył aplikację na telefon o nazwie „Zgłoś dzika”, która w łatwy sposób pozwala wysłać informację o lokalizacji znalezienia martwego dzika do właściwego powiatowego inspektoratu weterynarii. 

Aplikacja na telefon "Zgłoś dzika"– jak działa?

W celu ułatwienia pracy służbom w aplikacji można także dołączyć zdjęcia obrazujące miejsce wykrycia szczątków padłego zwierzęcia. To skuteczne narzędzie do walki z afrykańskim pomorem świń wśród dzików.
Wiadomo bowiem, że zakażona padlina jest ważnym ogniwem, zarówno jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa, jak i jego długotrwałą obecność w środowisku oraz w populacji dzików, a kontakt zdrowych dzików z zakażoną padliną jest istotnym mechanizmem transmisji wirusa, odpowiadającym za ponad 50% zakażeń.

Dlatego usuwanie padliny zwiększa szanse na skuteczne ograniczenie występowania i rozprzestrzeniania się wirusa. Obok redukcji populacji dzików powinno stanowić podstawowe narzędzie w zwalczaniu ASF. Afrykański pomór świń powoduje wysoką śmiertelność wśród dzików, przewyższając wielokrotnie odstrzał, więc wiele padłych sztuk leży w lasach czy na polach. Nawet jeśli padlina ulegnie rozłożeniu, to ściółka czy gleba wciąż mogą być źródłem zakażenia.

Aplikacja ułatwi służbom szybkie zlokalizowanie padłego dzika i jego utylizację

Dlatego zachęcamy wszystkich do zgłaszania Inspekcji Weterynaryjnej faktu znalezienia martwego dzika za pomocą naszej aplikacji. Informacje o miejscach znajdowania dzików padłych na ASF mogą posłużyć do stworzenia map określających prawdopodobne punkty koncentracji poszukiwań służb.

Aplikacja Zgłoś Dzika” można pobrać za darmo. Jest ona dostępna w sklepie Google Play:

POBIERZ aplikację Zgłoś dzika.

Pobierz aplikację Zgłoś Dzika” za damo i pomóż zwalczać ASF!


Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:25