StoryEditorWiadomości rolnicze

Jest lepiej, ale niepewność pozostaje

27.08.2020., 15:08h
Globalny rynek produktów mlecznych nadal nie spełnia oczekiwań. Pozostaje ogromna niepewność. Jest dużo nabiału, który musi być sprzedawany w krajach, których gospodarki są bardzo słabe. Aczkolwiek światowe rynki produktów mleczarskich w ciągu ostatnich kilku miesięcy osiągnęły lepsze wyniki niż oczekiwano.

Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO wynosił w lipcu br. średnio 101,8 punktu, co oznacza wzrost o 3,5 punktu (3,5%) w porównaniu z czerwcem. W lipcu notowania wszystkich produktów mleczarskich reprezentowanych w indeksie wzrosły, przesuwając ogólną wartość o 0,7 punktu (0,7%.) powyżej analogicznego miesiąca ubiegłego roku i po raz pierwszy powyżej poziomu sprzed pandemii. Notowania na mleko w proszku, zwłaszcza pełne mleko w proszku, wzrosły ze względu na silny popyt importowy ze strony kupujących z Azji, z pewnymi obawami co do ostatecznej wielkości dostępności eksportowej w Oceanii w sezonie produkcyjnym 2020/2021. Tymczasem notowania masła i sera, mimo że utrzymywały się poniżej poziomów sprzed pandemii, nadal rosły, napędzane silnym popytem importowym przy sezonowo malejących dostawach eksportowych i stale rosnącym popycie wewnętrznym w Europie.

Białka bardziej w cenie
Z kolei wzrost notowań na GDT na pierwszej aukcji w lipcu był napędzony głównie cenami pełnego mleka w proszku (WMP), które zostały wsparte przez trwający popyt na mleko w proszku ze strony Chin. Wraz ze spadkiem korzystania z restauracji i barów oraz odwołaniem wielu imprez...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 09:53