Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Agravis wkracza do Polski

Tomasz Ślęzak
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Agravis wkracza do Polski
Maszyny Rolnicze Wiadomości z branży
Data publikacji 16.07.2021r.

AGRAVIS Raiffeisen AG to potentat handlu rolniczymi maszynami i środkami do produkcji rolnej. To druga pod względem obrotu firma działająca na rynku niemieckim dostarczająca zaopatrzenie dla rolnictwa. Sięga on około 6,5 mld EUR, a około 20% tej sumy generowane jest przez dystrybucję maszyn.

r e k l a m a

Jakie maszyny  znajdują się w asortymencie AGRAVIS Raiffeisen AG?

W 2018 r. w naszym kraju została zarejestrowana spółka AGRAVIS Technik Polska. Została ona autoryzowanym dilerem ciągników marki Fendt i Valtra, produkowanych przez koncern AGCO, który udzielił jej wyłączności na sprzedaż maszyn na ok 30% terytorium Polski. AGRAVIS będzie oferował maszyny na terenie województwa zachodniopomorskiego, części pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz w Wielkopolsce.

AGRAVIS Raiffeisen AG na rynku niemieckim oferuje nie tylko maszyny marek Fendt i Valtra, ale także Claas i New Holland. Asortyment urządzeń rolniczych uzupełniają między innymi takie marki jak Krone, Horsch, Amazone, Lemken, JCB, Väderstad, Joskin oraz Grimme. Na rynku niemieckim działa sieć spółek handlowych w ramach AGRAVIS Raiffeisen AG.

Jak przyznaje kierownictwo AGRAVIS Technik Polska w naszym kraju oferować będzie nie tylko maszyny klasy premium, ale także pełną obsługę serwisową, dystrybucję części oraz pomoc przy organizowaniu wsparcia kredytowego. W Niemczech AGRAVIS Technik posiada 125 punktów handlowych. Firma szczególnie mocna jest w Nadrenii Północnej-Westfalii, Dolnej Saksonii, Hesji, Turyngii, Brandenburgii, Saksonii i Saksonii-Anhalt. Zatrudnia 2,7 tys. osób w różnych branżach inżynierii rolniczej.

Zapewniają oni klientom doradztwo, sprzedaż, naprawę, konserwację i dostawę części zamiennych, zgodnie z mottem „Serwis to nasza specjalność”. Na podobnych zasadach będzie działać nasza firma w Polsce. Chcemy stworzyć dobrze zorganizowaną sieć sprzedaży, aby móc zaoferować Państwu doskonałą obsługę klienta i móc wspierać naszą wiedzą oraz doświadczeniem. Nasi klienci osiągają lepsze rezultaty od innych – informuje Bartłomiej Smoliński dyrektor do spraw sprzedaży AGRAVIS Technik Polska.

W naszym kraju oferta maszynowa jak na razie będzie mniejsza niż ma to miejsce na rynku niemieckim. Firma poza ciągnikami odpowiadać będzie za sprzedaż maszyn Maschio Gaspardo, Pronar, Väderstad i Pichon. Jej główna siedziba znajduje się w miejscowości Pianowo niedaleko Kościana.

Sieć partnerów AGRAVIS

Koncern AGCO powierzył AGRAVIS Technik Polska sprzedaż ciągników na znacznym terytorium naszego kraju. Jest to spore wyzwanie organizacyjne. Stworzenie dużej sieci dilerskiej to długotrwały proces. To, dlatego została nawiązana współpraca z innymi firmami, które są subdilerami AGRAVIS. Jej partnerami zostały firmy: ROLBUD Pędziwiatr z Głuchowa, która działa na terenie województwa łódzkiego oraz kilku zachodnich powiatów mazowieckiego, Mar – Mar z Okonka odpowiadająca za powiat pilski, złotowski oraz zachodnią część Pomorza i wschodnią województwa zachodniopomorskiego oraz firma AGROM Przemysław Pruchniewski z Łubowa odpowiedzialna za serwis w części województwa wielkopolskiego

To są nasi partnerzy, którzy przyjęli na siebie zobowiązania względem AGCO. Działają z nami i mają pełen dostęp do wiedzy, szkoleń i materiałów. Mogą zamawiać części, serwisują maszyny. Taka forma działalności nie jest być może powszechna na rynku, ale też nie jest żadnym nowym sposobem na dotarcie do dużej grupy klientów – dlatego też współpraca z subdilerami jest bardzo ważna – tłumaczy Michał Głąb dyrektor ds. finansów i rozwoju AGRAVIS Technik Polska.

Pod koniec czerwca firma otworzyła swój pierwszy, wybudowany od zera punkt handlowy. W miejscowości Karlino w powiecie białogardzkim powstał nowoczesny punkt handlowy w którym będą oferowane maszyny rolnikom z województwa zachodniopomorskiego.

Od 2,5 roku AGRAVIS w Polsce intensywnie się rozwija. Zaczynaliśmy od jednego pracownika. Byłem nim ja. Teraz zatrudniamy 35 ludzi a nasz zespół dalej będzie się powiększał. Planujemy docelowo zatrudniać 50 – 60 osób. Potrzebujemy handlowców i mechaników. Staramy się pozyskać najlepszych fachowców z branży techniki rolniczej. Poszukujemy ludzi otwartych i nastawionych na realizację potrzeb naszych klientów. To jest pierwsza nasza własna lokalizacja. Planujemy wybudować kolejne punkty handlowe w Potęgowie na Pomorzu oraz w Wielkopolsce w okolicach Kalisza i Turka. Ten punkt udało nam się wybudować i uruchomić w rekordowym czasie. Otrzymaliśmy duże wsparcie miejscowego samorządu, nawiązaliśmy współpracę z miejscową szkołą. Będziemy wspólnie szkolić profesjonalnych mechaników. Naszym celem jest zostanie najsilniejszym partnerem handlowym dla naszych dostawców i najlepszym dla klientów. Chcemy być także najlepszym pracodawcą, którego pracownicy cenić będą za świetną atmosferę pracy – zapowiadał podczas oficjalnego otwarcia punktu w Karlinie, Jörg Denekas – prezes AGRAVIS Technik Polska. (należy podkreślić, że prezes spółki swobodnie wypowiada się po polsku – co ciekawe – nauczenie się naszego języka zajęło mu tylko półtora roku).

Budowa punktu handlowego w Karlinie trwała od października 2020 r do maja 2021 r. Wejście spółki na polski rynek związane jest z dynamicznymi zmianami, jakie zachodzą w branży maszyn rolniczych. Wynikają one z nowych potrzeb rolników. Rolnictwo precyzyjne nie jest już tylko nowym gadżetem, którego stosowanie przynosi bliżej nieokreślone korzyści. To współczesny standard, dzięki któremu rolnicy mogą uprawiać ziemię ponosząc mniejsze nakłady z troską o środowisko naturalne. W naszym kraju dokonywana jest także pokoleniowa wymiana maszyn. Zmiana technologii uprawy powoduje, że rolnicy potrzebują mocniejszych ciągników, do tego dobrze wyposażonych.

Cena przestała być najważniejszym kryterium zakupu, ważna też jest, jakość oraz trwałość. W Polsce aktualnie występuje duży popyt na nowe maszyny w tym także ciągniki. Wymieniane są te maszyny, które kupowane były dzięki pierwszym działaniom realizowanych w ramach PROW. Traktory zdążyły się już zamortyzować. Gospodarstwa rolne potrzebują maszyn nowych, często mocniejszych i lepiej wyposażonych. Inwestują duże gospodarstwa. Te mniejsze realizują zakupy dzięki unijnym dotacjom. Jeszcze dziesięć lat temu ciągnik o mocy 100 – 120 KM dla średniej wielkości gospodarstwa był wyborem optymalnym.

Technologia uprawy jednak stale ulega przeobrażeniom. Wiele odmian systemów uproszczonych wymaga sporych mocy ze względu na specyfikę maszyn do tego przeznaczonych. Uproszczenia, rezygnacja z pługa wymagają więc mocniejszych ciągników. Zachodzące zmiany powodują także, że zmienia się w naszym kraju system dystrybucji maszyn. Koncerny produkujące traktory porządkują i modyfikują swoje sieci dilerskie. Stawiają na współpracę z dużymi dilerami, którzy dysponują odpowiednim kapitałem i są w stanie zagwarantować serwis oraz obsługę zgodną z korporacyjnymi wysokimi wymaganiami. Termin realizacji zamówień dla ciągników AGCO to około pół roku. AGRAVIS Technik Polska dysponuje więc blisko sześciomiesięcznymi zapasami magazynowymi, którymi może realizować potrzeby polskich rolników. Wiąże się to jednak z zaangażowaniem znacznego kapitału w wysokości dziesiątek mln zł.

Nowe i używane maszyny rolnice

Współpracę rozpoczęliśmy w 2018 r. poprzedziło ją wiele rozmów, jeśli chodzi o ustalenie jej warunków. AGCO ma określone oczekiwania, jeśli chodzi o sprzedaż ciągników. Razem z AGRAVIS będziemy funkcjonować na polskim rynku, który w ostatnim czasie bardzo się zmienił. Będziemy dostępni dla rolników poprzez oddziały AGRAVIS. Dzięki nim będziemy dostarczać profesjonalną obsługę maszyny, świadczyć sprzedaż oraz zapewniać wsparcie rolnikom w każdym aspekcie, który będzie potrzebny klientom – mówiła Maja Działoszyńska szef działu dystrybucji AGCO Poland.

AGRAVIS Raiffeisen AG w Niemczech zajmuje się dostarczaniem wsparcia do wszelkich dziedzin produkcji rolnej. Zaopatruje rolników nie tylko w sprzęt, oferuje także różnego rodzaju usługi, skup surowców, handluje nawozami i środkami ochrony, oferuje wsparcie weterynaryjne dla hodowli zwierząt. Handluje nowymi i używanymi maszynami rolniczymi. Dział maszynowy stanowi około 20% wszystkich przychodów firmy. Jest ona drugim, co do wielkości graczem na rynku niemieckim. Jej roczne obroty to 6,5 mld EUR. Zatrudnia ok 6 tys. pracowników.

Jeśli chodzi o standardy sprzedaży maszyn i obsługi klientów AGRAVIS Technik Polska będziemy oferować dokładnie to, co w Niemczech. Ze względu na wysokie standardy obsługi klientów w Niemczech, będzie to kopia pod względem oferowanej jakości. Oferujemy nie tyko sprzedaż ciągników. Nasi klienci mogą korzystać z najmu maszyn. Chcemy rozwijać dział handlu maszynami używanymi. Dla Niemiec jest on bardzo ważny. 40% handlu maszynami używanymi odbywa się z Polską. Chcemy stworzyć dedykowany punkt, który będzie się tym zajmował. AGRAVIS zaoferuje rolnikom przejrzyste zasady odkupu starego sprzęty. Chcemy, aby klient mógł zapomnieć o problemie związanym z pozbyciem się starej maszyny. Mamy także rozbudowaną flotę ciągników na wynajem oraz demonstracyjnych. Istnieje u nas możliwość kilkudniowego przetestowania konkretnych modeli ciągników w warunkach danego gospodarstwa. Grubo powyżej połowy ciągników zamawiamy dla klientów, którzy inwestują w nowe technologie. Rolnicy inwestują w nowoczesne systemy prowadzenia. Dla marki Valtra aż 60% nowych ciągników jest zamawianych wraz z urządzeniami rolnictwa precyzyjnego – mówi Bartłomiej Smoliński dyrektor sprzedaży AGRAVIS Technik Polska.

Tomasz Ślęzak

r e k l a m a

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody